Predstavenie partnerstva s rehabilitačnou športovou klinikou Refit Clinic!

aug 13, 2020 | Klub

Ako každý rok aj počas tohto predsezónneho obdobia sme usilovne pracovali na zlepšení podmienok pre našich hráčov, či už na hracej ploche ale aj mimo nej. Regenerácii po tréningoch sa často neprikladá dostatočná dôležitosť v programe športovcov. S každým športom prichádza špecifická záťaž na ľudské telo, a preto vzdelávanie sa v tejto oblasti nikdy nekončí. S touto myšlienkou a tiež prevencie pred zraneniami sme sa počas obdobia, kedy bola väčšina z nás zavretých doma, spojili s ľuďmi z „fachu“ a dohodli sa na spolupráci, ktorá by pripravila hráčov na tréningovú a zápasovú vyťaženosť. Po tak dlhej dobe bez súťažných stretnutí je potrebné sa poctivo pripraviť na sezónu po všetkých stránkach a s našim novým parterom veríme, že tým predídeme mnohým nepríjemným zraneniam.

    Nižšie si prečítate o športovej a rehabilitačnej klinike ReFit Clinic, ktorú nájdete na Gagarinovej ulici v Ružinove. Ponúka komplexnú starostlivosť pre ľudí trpiacich pohybovými problémami od začiatku procesu diagnostisky, liečby až po cvičenie. K dispozícii nájdete fyzioterapeutické ambulancie, masérske miestnosti, infrasauny, ktoré sú dôležité na prehriatie kĺbov a tkanív pred výkonom a funkčnú zónu s 35 metrovou bežeckou dráhou.

    Už ale spomínaný rozhovor s osobami, ktorým sme vďační za túto možnosť. Predstavujeme vám Mgr. Jána Strigáča, ktorý stojí za projektom súkromného rehabilitačného a ortopedického centra ReFit Clinic a hlavného fyzioterapeuta s niekoľkoročnou praxou v oblasti športovej fyzioterapie v podobe Bc. Marcela Dudu.

Predstavte našim čitateľom Vašu rehabilitačnú kliniku. Odkedy fungujete, kde pôsobíte, aké máte skúsenosti, s čím viete ľuďom pomôcť a ako vnímate svoju úlohu pri pomoci ľudom s ich problémami?

Ján: ReFit clinic je rehabilitačno-ortopedická klinika, ktorá funguje od januára tohto roka. Predstavuje koncept, ktorý zabezpečuje komplexnú starostlivosť o ľudské telo. O klienta je postarané od vstupného vyšetrenia, cez rehabilitáciu, až po funkčný tréning, skupinové cvičenia a regeneráciu v podobe masáží a infrasauny. Náš tím má bohaté skúsenosti v oblasti športovej medicíny, je zložený z lekárov, fyzioterapeutov, trénerov a sme presvedčení, že ich vzájomná úzka spolupráca vie zabezpečiť 100% starostlivosť o klienta pri akomkoľvek probléme s pohybovým aparátom.

Ako sa vlastne podarilo nadviazať spoluprácu so Športovým klubom LIDO?

Marcel: Začiatkom roka som u nás v klinike začal s rehabilitáciou jedného hráča z vašich radov. Konkrétne išlo o Ondreja Gažíka, ktorý sa u mňa zotavoval po operácii kolena a po čase sme dospeli k záveru, že takáto starostlivosť pod dohľadom fyzioterapeuta by bola veľmi užitočná aj pre celý florbalový tím LIDO Bratislava, ktorého výkony by posunula rapídnym spôsobom dopredu a zabezpečila by vysokú mieru prevencie proti zraneniam počas sezóny, čo predstavovalo pre tím dlhodobý problém.

Máte už aj konkrétnu predstavu, čo si budú telá florbalistov vyžadovať špeciálne oproti iným športovcom či bežným ľuďom?

Marcel: Florbal je veľmi špecifický šport, je rýchly, dynamický, plný rýchlych zmien pohybu po tvrdom halovom povrchu. Čo je ale najdôležitejšie, je to, že sa hrá s hokejkou, a teda je u športovca pri pohybe vždy preferovaná iba jedna strana tela. To je fakt, ktorý vieme veľmi dobre využiť. Čo sa týka samotných cvičení, musia byť preto zamerané hlavne na uvoľnenie preťažených a aktiváciu oslabených svalových skupín, korekciu pohybových stereotypov, aktiváciu svalových reťazcov a hlavne bránice pomocou dychových cvičení. Vďaka všetkým týmto aspektom vieme zvoliť správny cvičebný plán, ktorým zabezpečíme nie len zlepšenie výkonnosti športovca, ale aj vysokú mieru prevencie proti zraneniam.

Zo skúsenosti, čo viete povedať všeobecne o športovej príprave a prevencii proti zraneniam v rámci vrcholového športu? Aké tam vidíte možnosti na zlepšenie?

Ján: Ak by sme to zobrali z nášho pohľadu, veľmi dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou tréningu vrcholového športovca je kompenzácia pohybu v podobe pravidelného cvičenia, ktoré musí byť „ušité na mieru“ pre každého športovca osobitne a musí mu predchádzať dôkladná komplexná diagnostika pohybového aparátu a hlavne analýza techniky pohybu pri danom športe. Čo vnímame ako veľký nedostatok, je aj miera regenerácie, ktorá musí byť takisto prispôsobená pre daný šport zvlášť a musí tvoriť veľkú časť tréningovej prípravy športovca, aby dokázal byť dlhodobo vo fyzickej, ale aj psychickej pohode. Bohužiaľ na tieto veci sa v dnešnej dobe dosť zabúda a neprikladá sa im zo strany klubov a niekedy ani samotných športovcov moc veľká dôležitosť. To je jeden z dôvodov, prečo vznikol koncept ReFit Clinic, kde sa snažíme všetky tieto aspekty zabezpečiť v rámci komplexnej starostlivosti o klienta.

V rámci rokovaní sme zistili, že ste celkom veselí chlapci, no keď dôjde k práci, tak veľkí profesionáli. Pomáha Vám takýto pozitívny prístup v práci s klientmi?

Marcel: Určite áno. Skutočnosť je taká, že často krát bolesti pohybového aparátu a obmedzenie pohybu nemá zrovna najlepší dopad na psychiku pacienta. Preto je veľmi dôležité dostať človeka počas rehabilitácie aj do psychickej pohody, a to nejde nijak inak, iba pozitívnym prístupom z našej strany. Aj keď priznávame, niekedy to nie je dva krát najľahšie. 🙂

Na záver, čo očakávate od spolupráce so športovým klubom? Už ste niekedy niečo podobné skúšali?

Ján: Áno, okrem spolupráce medzi nami máme aj spolupráce s tímami z iných oblastí športu, ako napríklad futbal, krasokorčuľovanie alebo spoločenské tance. Ide o spolupráce, ako s detskými ročníkmi, tak aj s profesionálmi na svetovej úrovni. Je pravda, že každý šport je svojim spôsobom krásny a špecifický, a práve vďaka takýmto spoluprácam sa máme možnosť zdokonaľovať aj my a myslíme si, že je skvelé, keď budeme nápomocní tímu s tak veľkým potenciálom, ako je LIDO Bratislava.

Máte za sebou už prvé dva tréningy. Aké máte z toho dojmy?

Ján: Áno, ako hovoríte máme za sebou prvé hodiny kompenzačných cvičení. Na začiatku ako obvykle bolo najprv predstavenie nás fyzioterapeutov, ktorí budú cvičenia viesť vášmu tímu. S obidvoma skupinami sme si prešli najprv našu vedomosť o možných rizikách a zraneniach vo florbale a možnostiach ako tomu predchádzať. V prvých stretnutiach sme zvolili krátku teóriu o dynamickom strečingu, ktorý je veľmi dôležitý pred začatím pohybovej aktivity. Zvýši nám rozsah v kĺboch natiahnutím svalových partii, prehreje kĺby a zároveň týmto doslova pripravíme svaly na rýchlu pohybovú aktivitu. Celkovo tak minimalizujeme počet možných rizík a je to skvelé aj na dlhodobú výdrž určitých segmentov tela. Po prvých hodinách môžem povedať, že mužstvá spolupracovali, boli vnímavé, mali chtíč učiť sa novým poznatkom o ľudskom tele a jeho fungovaní. Na záver len podotýkam, že z našej spolupráce mám dobrý feeling a teším sa na ďalšie spoločné hodiny.

Marcel: Moje pocity sú po dvoch úvodných cvičeniach výborné. Musím povedať, že hráči pristupujú k cvičeniam naozaj zodpovedne, disciplinovane a vidno, že po našej úvodnej prednáške o najčastejších zraneniach pri florbale si uvedomujú ich dôležitosť. Formu cvičení nebolo ľahké navoliť, keďže florbal je pohybovo veľmi špecifický šport, nehovoriac o tom, že každý hráč má iné pohybové návyky. Preto sme po dôkladnej diagnostike pohybu v spojení s našimi skúsenosťami vytvorili cvičebný plán, ktorý zahŕňa cvičenia zamerané na uvoľnenie preťažených a aktiváciu oslabených svalových skupín, zlepšenie stability a mobility kĺbov, korekciu pohybových vzorov a cvičenia so zameraním na aktiváciu bránice pre zvýšenie prevencie proti zraneniam. Verím, že hráči v tomto režime zotrvajú počas celej našej spolupráce a odzrkadlí sa to na ich výkonoch v Extralige

    Ešte raz musíme aj my poznamenať, že sme veľmi radi za vznik tohto partnerstva. Ako sa vyjadrili Ján s Marcelom, podobne dúfame aj my, že spoločné tréningy pomôžu hráčom k lepším výkonom v extralige a táto spolupráca pretrvá čo najdlhšie.

    Partnerstvo s ReFit Clinic však zďaleka nie je iba o prvom mužstve Lida. Pri návšteve športovo rehabilitačného centra má každý člen nášho klubu zľavu 15% z ceny poskytnutých služieb. Keby ste si náhodou neboli istí o dôvodoch návštevy u nášho nového partnera, nemusíte sa báť. Určite ich stretnete aj na niektorých zápasoch, či už mužov, ale aj mládeže a ochotne vám zodpovedajú všetky vaše otázky.

Autor: Pavol Veninger a Ondrej Pagáč