Pohárový víkend v Košiciach

aug 29, 2021 | Extraliga muži

            Na premiérovom ročníku pohára Slovenského zväzu florbalu sa Liďákom podarilo postúpiť do záverečnej časti nazvanej Final four konanej v Košiciach. Na programe boli sobotné zápasy o postup do finálne a v nedeľu samotné vyvrcholenie pohárovej súťaže ešte s predchádzajúcim zápasom o tretie miesto.

            V sobotnom semifinále nám prisúdil pavúk turnaja za súpera domáce družstvo FK Florko Košice. Začiatok zápasu bol stanovený na 18. hodinu.

Zostava: Dobrovodský, Veninger – Maňkoš, Varga, Gažík, Pollák – Krajči, Vico, Beriac, Kopecký, Pagáč, Franek, Gálet, Bačinský, Dida, Haluška, Kalivoda.

            Zápas začal v ostrom tempe a súperi si nič nedarovali. Rozhodcovská dvojica Cíbik a Tomáš nechala hru plynúť a zasahovala do nej minimálne. 97 divákov v košickej Multihale sledovalo, ako nám prvá tretina uplávala po strelených góloch Pelegrina, Šolca a po vlastňáku od Mareka Didu. V 17. minúte sa rozhodol urobiť niečo s nepriaznivým stavom Gažík a po natlačení sa pred bránu z rohu ihriska neostávalo košickým obrancom nič iné, ako zatiahnuť ručnú brzdu. Verdikt znel trestné strieľanie. Loptičku si zobral novic Kopecký s úmyslom vymiešať košického brankára. Skúsenosti sa preukázali a Vagaský v bráne Florka zmenu stavu nepovolil.

Zdroj: Slovenský zväz florbalu

            Do druhej tretiny prichádzali námorníci s trojgólovým mankom a vedomí si toho, že neprešli celou republikou pustiť perie zadarmo. Už v tretej minúte druhej periódy zavelil k zmene Bačinský po zachytenej prihrávke na vlastnej polovici, prešprintoval stredom ihriska, ako slávna slovenská strela a poslal strelecký pozdrav bývalému brankárovi bratislavského Snipers priamo pod ľavú ruku. Druhá tretina sa vyvíjala v snahe liďákov znížiť stav stretnutia. Na konci 36. minúty boli hostia odmenení za aktivitu ďalším trestným strieľaním. Tento krát si loptičku na biely bod postavil známy nájazdový mág Daniel Maňkoš, ale po ďalšej kľučke do backhandu prišiel ďalší zákrok Vagaského. Košickí florbalisti však nenechávali chladného ani Dobrovodského v bráne Lida. Pól minúty pred koncom od ľavého mantinelu trafil Kopčák náramne nad rameno k bližšej tyčke a rozdiel bol opäť trojgólový.

            Počas druhej prestávky si zobral slovo Gažík a s nemeckým prízvukom namotivoval spoluhráčov, aby nechali na palubovke aj posledné zvyšky síl počas záverečnej časti stretnutia. Ondrík chcel ísť všetkým príkladom a započal naháňačku gólom v 43. minúte  do  siete Vagaského. Ďalší Ondrej sa nechcel nechať zahanbiť a kapitán Pagáč po vzore menovca o 22 sekúnd pripomenul košickému brankárovi, ako sa vyťahuje loptička z brány. Za 3 minúty a 12 sekúnd bol rázom jednogólový zápas s miskou váh citeľne na hokejkách bratislavského Lida. Praví Rangers pokračovali vo vytváraní si šancí, avšak bez streleckého výsledku. Florko sa postupne spamätávalo z nástupu námorníkov a tiež začalo hroziť nebezpečnými akciami. Jednou z nich upokojil domáce publikum Patrik Pelegrin a dovolil domácim odskočiť na dvojgólový rozdiel. Posledné dve minúty si však hostia vytvorili, aj vďaka odvolaniu brankára, obrovský tlak, ktorý pretavil Bačinský do kontaktného gólu po krížnej nahrávke od Gáleta 39 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Tlak na domácu bránu sa stupňoval a dve sekundy do konca mohol svoj výborný zápas zavŕšiť Ondrej Gažík, avšak z hranice veľkého bránkoviska tesne prestrelil domácu bránu. Konečný rezultát znel 4:5 v neprospech Lida a hráči sa museli zmieriť s nedeľným bojom o 3. miesto.

„Konečne sme sa dostali na palubovky v hernom zápase ak nerátam dva súboje proti Starej Ľubovni. Vedeli sme, čo bude náš súper hrať a že má vo svojich radoch šikovných zakončovateľov. Prvú tretinu sa nám to vynikajúcim spôsobom darilo eliminovať. Boli sme výrazne lepším tímom a skóre mohlo byť aj s vyšším rozdielom. V ďalšom priebehu Lido pridalo a my sme na to nie príliš vhodne zareagovali a našťastie náš brankár áno. Pochytal, čo mal a aj ďaleko viac. Také chyby aké sme vyprodukovali ku koncu zápasy by sa nemali stávať. Zajtra nás čaká Tsunami a to je súper s úplne odlišným herným štýlom. Uvidíme, čo nás čaká, no veríme, že sa nám podarí prvý ročník Pohára SZFB na domácej pôde vyhrať.“

Jakub Blaško, hráč FK Florko Košice (pre szfb.sk)

 „V tomto súboji nám ušla prvá tretina a v ďalšom priebehu sa táto trojgólová strata proti tak kvalitnému súperovi akým Florko nesporne je, ťažko doháňala. Navyše súperovi výborne zachytal brankár Vagaský a jeho spoluhráči nás vyškolili z efektivity. Bol to však náročný a vyrovnaný zápas. Mysľou sa už sústredíme na zajtrajší súboj, v ktorom chceme urobiť všetko pre to aby sme vybojovali aspoň tretie miesto.“

Pavol Veninger, brankár ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

            V nedeľné dopoludnie sa snažili námorníci, čo najlepšie zregenerovať po sobotnej dlhej ceste a fyzicky náročnom zápase vo večerných hodinách, lebo už o 15. hodine sa ich v tej iste hale chystal preveriť porazený z prvého semifinále a ďalšie košické družstvo, tentoraz ATU Košice. Zostava ostala trochu okresaná, nakoľko kvôli fyzickým problémom ostal mimo súpisky Franek spolu s Bačinským, ktorý sa ospravedlnil kvôli študijným povinnostiam.

Zostava: Veninger, Dobrovodský – Maňkoš, Varga, Gažík, Pollák – Haluška, Pagáč, Beriac, Gálet, Vico, Dida, Kalivoda, Krajči, Kopecký.

Zdroj: Slovenský zväz florbalu

            Liďáci začali z ostra uvedomujúc si predchádzajúcich pár zápasov, v ktorých od začiatku museli doťahovať náskok súpera. Šance si aj vypracovali, avšak pozorný Koval všetko zneškodnil. Žiaľ, potvrdilo sa staré známe, Lido hralo a súper dával gól. Po uplynutí 5. minúty si prvý gól v zápase pripísal Kozej, keď si dôsledne prišiel po dorážku k Veningerovi v bráne a dopravil tak loptičku do siete hostí. Do konca 8. minúty sa presadili ešte Ujhelyi a Šima, a preto svietil na začiatku zápasu stav už 3:0. Námorníci prežívali déjà vu spred menej ako 24 hodín. Museli opäť tvrdo bojovať. Za svoju aktivitu bol odmenený ďalší z novicov Paľo Haluška, ktorý potiahol loptu po ľavom mantineli vystrelil krížnu strelu na Kovalovu bránu a skóroval po jeho ľavej ruke. Lido sa snažilo skórovať, ale opäť to boli hostia, ktorí mohli vyučovať, ako zakončovať a pól minúty pred koncom opäť navýšil náskok Ujhelyi.

            Počas prestávky si hráči ujasnili myšlienky, ako je potrebné hrať v druhej tretine. Liďáci nastúpili do druhej tretiny odhodlaní urobiť niečo s nepriaznivým výsledkom. Už v druhej minúte však Ujhelyi zavŕšil hattrick, a to efektne, zo vzduchu. Bratislavskí hráči chceli zvrátiť stav zápasu, ale v momentoch, keď sa veľmi snažíte to niekedy, ako naschvál nevychádza. To sa dalo badať druhú tretinu. Jednoducho to nešlo a postupne rozvlnili sieť Lida Németh a 2x Bezeg. Vlajku mravenečníkov pozdvihol na moment gól Kalivodu po peknej nahrávke od Kopeckého, aby ich o 6 sekúnd znovu zmrazil Németh. To už si Veninger v bráne povedal, že má toho dosť a miesto v bráne radšej prenechal Dobrovodskému.

            Druhá tretina začala nadivoko a mužstvá sa striedali v strieľaní gólov. Všetko načal už prvej minúte Vico po ponuke od Kalivodu, ktorý navzdory výsledku hral výborný zápas. Za minútu skórovalo ATU vďaka Šimovi a o dve minúty rozvlnil domácu sieť opäť Haluška, opäť po úniku po ľavej strane, strelou opäť po ľavej ruke Kovala. Za ďalšiu minútu skóroval druhý krát v zápase Kozej. V záverečnej pasáži sa už moc na obrany nemyslelo, a preto sa hra prelievala z jednej strany na druhú. Paradoxne sme však videli iba jeden gól. Do siete Lida, zásluhou Bezega. Nič na stave nezmenilo ani vylúčenie Gáleta, a tak bratislavský hráči odchádzali zo zápasu sklamaní po prehre 4:12 a bez medaile.

„Dnešný zápas z pohľadu toho voči komu budeme hrať, nebol ničím špeciálny. Nastúpili sme s odhodlaním zvíťaziť a hlavne sa vyvarovať chýb, ktoré sme spravili vo včerajšom súboji proti Tsunami. Všetko, čo sme si povedali sme sa snažili proti Lidu dodržať a tak nám duel vyšiel podľa predstáv. Teší nás, že nebol v stretnutí len jeden líder ale hrali sme ako kolektív na čo sa snažíme dbať aj v príprave na novú sezónu.“  

Dominik Lehel Németh, hráč ATU Košice (pre szfb.sk)

„Takýto duel sa veľmi ťažko hodnotí. Súper nám nedovolil prakticky nič. Dostali sme lekciu z efektivity a Košičania trestali každé naše zaváhanie a tých chýb z našej strany bolo veľmi veľa. Nástup do zápasu a ďalší jeho vývoj sme si predstavovali inak a náš plán sa úplne rozsypal. Výsledok je spravodlivý a dnes zvíťazil lepší tím. My musíme popracovať na tom, aby sa nám výpadky podobného charakteru v budúcnosti nestávali.“

Daniel Dobrovodský, brankár ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

            I keď výsledok posledného zápasu neznie zrovna priaznivo, muži sa nachádzajú v strede prípravy na sezónu, kedy bolo minimum času na regeneráciu, z čoho mohlo plynúť, že niektorí mali pocit akoby mali nohy v betóne. Do začiatku sezóny ostáva primárnou úlohou načasovať formu do prvého herného týždňa, kedy mravenečníci odohrajú 3 zápasy za 7 dní. Zvýšená pozornosť sa bude tiež venovať taktickej pripravenosti na súperov.

Autor: Ondrej Pagáč