Víkend v znamení predĺžení

nov 3, 2021 | Extraliga muži

Posledný novembrový víkend patril priaznivcom florbalu a Lidu zvlášť. V sobotu žreb prisúdil mužom súboj v Žiline proti domácim Grasshoppers a v nedeľňajšej predohrávke pondelkového kola zase skúsené Florko Košice. Mravenečníkov preto čakal ťažký víkend. Zápasy z mužstvami z prvej štvorky.

Foto: Hugo Votruba

            Grasshoppers AC UNIZA Žilina – ŠK Lido Prírodovedec 3:4sn

Kanadské body: Bačinský 3+0, Beriac 1+1, Gálet 0+2

            Zápas v Žiline bol špeciálnym pre viacerých hráčov Lida. Farby domácich dlhé roky hájili Paulikovič, Lelák, FranekŠkvaridlo. Žiaľ len polovica z nich sa mohla postaviť na plochu v zápase proti viacerým dobrým kamarátom. Zranenia a choroby momentálne sužujú kabínu Bratislavčanov, na striedačke sa stálo len 12 mužov v bielych dresoch, a to bol z Púchova povolaný ešte junior Haluška a hádajte, ako dopadol. Do Bratislavy už žiaľ na ďalší zápas kvôli zraneniu docestovať nemohol.

            Stretnutie bolo od prvého hvizdu opatrné. Hráči nechceli dovoliť súperovi dostať sa na rýchlej palubovke do vyloženej šance a zároveň opatrne zakladali svoje útoky. Všetkých prítomných, preto prekvapil gól Bačinského po ponuke od Gáleta do prázdnej brány. Striedačka hostí vytryskla nadšením, netušiac, čo si pre nich šuhaj z Ďačova nachystal do ďalšieho priebehu zápasu. Ešte sme sa len spamätali z prvého Vladkovho gólu v sezóne a o štyri minúty vevalil ďalší, po peknej zasekávačke na stred ihriska a strele do vinkla. Zjavne mu pauza spôsobená chorobou prospela. V ďalšom priebehu sa šance na obidvoch stranách vyskytovali zriedka. Žiadna z nich neskončila úspechom, a tak Lido odchádzalo do kabín v prvej tretine s dvojgólovým náskokom.

            Uspávači hada z Bratislavy úspešne forsírovali svoju nastolenú hru prvú polovicu zápasu. Všetko nasvedčovalo tomu, že domáci budú mať počas druhej prestávky nad čím premýšľať, keď ich v tom prebrali z letargie dva góly v rýchlom slede v závere druhej periódy. Hosťom sa dlho darilo nepúšťať domácich do brejkových náznakov. Šport je však aj o chybách a Jančo s Mirtom dokonale využili ponúknuté šance na vyrovnanie skóre.

            Grasshopers góly nakopli. Stačili im necelé tri minúty na to, aby sa dokázali dostať do vedenia prvýkrát v zápase zásluhou Samuela Janča. Následne už však defenzíva na čele so spoľahlivým Gabrielom Mészárosom v bráne nedovolila žiadne ďalšie zaváhanie. Keď už však priebeh vyrovnaného zápasu začal nútiť premýšľať lodivodov obidvoch striedačiek nad taktikou ku koncu zápasu ozval sa hrdina z prvej tretiny. Bačinský 10 minút pred koncom riadneho hracieho času využil súhru svojich spoluhráčov a upratal loptičku za chrbát domáceho Rudolfa Turiaka. O minútu neskôr sa dostal do zápisu aj Lukáš Nôta. Nebolo to však tradične po strelenom góle, ale po vylúčení za bránenie v hre. Oslabenie hráči v bielom ustáli bez väčších problémov a nedovolili priame ohrozenie Mészárosovej svätyne. Po 60 minútach znel rezultát zápasu 3:3 a išlo sa do predĺženia. V ňom sa nikomu z hráčov nepodarilo rozvlniť sieť. Na rade boli, preto nájazdy.

            Disciplína, ktorá spôsobuje v radoch Lida hlavybôl však dopadla v prospech námorníkov. Prvým exekútorom bol Teodor Beriac, ako sa neskôr ukázalo aj jediným úspešným. V bráne zatiahol roletu Mészáros, a tak mohol predvádzať po konci svoje oslavné kreácie.

Foto: Hugo Votruba

„Bol to veľmi taktický zápas s pozornými obranami. Snažili sme sa eliminovať prvú päťku Žiliny, ktorá aj tak preukázala svoju kvalitu. Aj my máme výborných strelcov, dnes nás potiahol jeden z nich – Vlado Bačinský. V nájazdoch to už bola exhibícia Gaba Mészárosa.“

Daniel Dobrovodský, tréner ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

„V prvom rade by som sa chcel poďakovať všetkým spoluhráčom za výborný výkon. Aj napriek menšiemu počtu kvôli zdravotným problémom sa nám konečne podarilo zvíťaziť vo vyrovnanom zápase. Všetci sa tešíme na zajtrajší súboj s Florkom Košice.“

Vladimír Bačinský, trojgólový strelec ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

ŠK Lido Prírodovedec – FK Florko Košice 8:9pp

Kanadské body: Bačinský 2+1, Beriac 2+1, Kopecký 0+3, Nôta 2+0, Gálet 1+1, Pagáč 1+0, Paulikovič 0+1

            Bratislavčania začali na palubovke novej multifunkčnej haly na Dome Športu v štýle akoby medzi zápasmi nebola 24 hodinová prestávka. Opreli sa do súpera so všetkou vervou a usadili sa na jeho polovici počas väčšiny prvej periódy. V štvrtej minúte obišiel bránu Nôta, poslal loptičku popod ruku Vaška a mravenečníci vyhrávali. V dvanástej minúte sa po ťahu do brány presadil Beriac. Lido malo ešte zopár slušných príležitostí na skórovanie no náskok ostal stále dvojgólový, čo sa neskôr v priebehu zápasu domácim vypomstilo. Po vylúčení Krajčiho hostia znížili v presilovej hre.

            Začiatok druhej tretiny poznačilo zlé striedanie domácich. Ponúknutú presilovku Florko využilo po peknej krížnej prihrávke Konečného na Kátlovského. Druhá polovica prostrednej časti hry predznamenala vývoj zápasu v jeho tretej tretine. Najskôr Gálet naservíroval úspešnú nahrávku sobotňajšiemu strelcovi Bačinskému. Florko sa vzchopilo a dvomi gólmi za 4 minúty otočilo skóre. Odpoveď však mali aj Gálet s Bačinským, ktorí si tentokrát otočili role a zrovnali na 4:4.

Foto: Hugo Votruba

            Záverečných 20 minút odštartovali Liďáci aktívne. Teodor Beriac si vybojoval nariadené trestné strieľanie, ktoré však nanešťastie oproti predchádzajúcemu zápasu premeniť nedokázal. Gólovú naháňačku odštartoval šťastnou strelou Pagáč ponad nohu hosťujúceho Vaška. Už o minútu neskôr druhá formácia zohrala peknú kombináciu na konci, ktorej bol strelec Nôta po krížnom pase od Kopeckého. Lido streleným gólom vyhnalo z brány hosťujúceho brankára, namiesto ktorého prišiel do brány Vagaský. Tento moment hostí nakopol. Dobrovodský v domácej bráne sa musel neraz obracať pri šanciach Košičanov. Prvú využil Lazor, keď loptičku dotlačil v skrumáži za bránkovú čiaru aj napriek Dobrovodského odsunutej svätyni. Beriac opäť vyčaril úsmev na tvári fanúšikov Lida a zvýšil na rozdiel dvoch gólov. Prešli však 3 minúty a všetko bolo inak. Kátlovský sa dvomi gólmi postaral o vyrovnanie, a tak sa 6 minút do konca akoby začínalo odznova. Ďačovský rodák Vladko Bačinský však mal iné plány. Svoj výborný výkon počas víkendu korunoval druhým gólom zápasu, keď krásnou strelou k tyčke poslal mužov Lida do vedenia. V tom čase už väčšina ľudí verila, že domáci si náskok postrážia. Strata lopty na strede 2 minúty do konca a Kaminského gól z protiútoku však stanovili remízové skóre, ktoré už našťastie vydržalo do konca zápasu. Predĺženie sa začalo nadmieru opatrne. Šancu sme zaznamenali iba pri pokuse Beriaca, ktorý pohladil sieťku brány hostí, avšak z opačnej strany. Čo si však nikto neželal sa stalo skutočnosťou. Kapitán hostí Konečný vyslal nepríjemné nahodenie na domácu bránu od polovice ihriska. Loptička cez množstvo tiel nanešťastie zapadla do brány Dobrovodského a Florko strhlo víťazstvo na svoju stranu. Hostia skúsenosťami zlomili zápas, a preto berú z Bratislavy 2 body.

„Zápas sme mohli rozhodnúť v podstate už v prvej tretine. Keby bol rozdiel o 5 či 6 gólov nemohol nikto nič povedať, zahadzovali sme tam obrovské množstvo šancí. Súper v podstate prvé dva góly dal iba v presilovkách. K ničomu sme ho nepúšťali. Napriek tomu bolo po dvoch tretinách 4:4. Tretiu časť tým, že sme boli skoro celý zápas vo vedení, tak sme sa nechali strhnúť emóciou toho zápasu súperovi sme veľkú väčšinu gól darovali. Duel sme prehrali predovšetkým vlastnými chybami. Ten jeden bod sa nám máli. Myslím si že sme si zaslúžili všetky tri…“

Gabriel Mészáros, tréner ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

„Chcem poďakovať všetkým chalanom, ktorí hrali dnes proti Florku a včera v Žiline. V podstate to bolo 12 hráčov respektíve 11. V takejto zostave sme dokázali udržať vysoké tempo s mužstvami na 3. a 4. mieste tabuľky a dokázali sme byť viac ako vyrovnaným súperom, za čo im patrí obrovská vďaka. Môžeme sa len poučiť, že musíme udržať náskok v 3. tretine o jeden či o dva góly, respektíve dotiahnuť ten zápas do víťazného konca.“

Ondrej Pagáč, ŠK Lido Prírodovedec (pre szbf.sk)

„Myslím si, že v tomto zápase sme neboli lepším tímom. Boli sme družstvom skúsenejším. Prišli sme si jednoznačne pre tri body, ktoré nám utiekli pomedzi prsty vlastnými chybami. V tomto zápase sme nepodržali brankára, keďže on nás podržal. Spravili sme zmenu na tomto poste, čo nám psychicky a mentálne pomohlo k obratu. V jeho koncovke rozhodla naša skúsenosť na hokejkách. Dva body berieme, ale považujeme to za malú prehru.“

Partik Pelegrin, FK Florko Košice (pre szfb.sk)
Foto: Hugo Votruba

            Z ťažkého dvojkola proti favoritom súťaže Lido urvalo 3 body, čo by pred začiatkom víkendu určite brali aktéri všetkými desiatimi. Predvedená kvalitná hra a nedôslednosť v zlomových pasážach zápasu však nasvedčujú tomu, že bodov mohlo byť z tohto víkendu podstatne viac. Predsa len nás v nedeľu delilo od víťazstva len niečo vyše dvoch minút

            Rozoberať víkendové zápasy však nemusíme dlho. Už v pondelok nás čaká špeciálny zápas. O 17. hodine sa v Multifunkčnej športovej hale SHZ (Dom Športu) koná zápas domáceho ŠK Lido Prírodovedec proti nováčikom súťaže ŠK Victory Stars Dubnica nad Váhom. Duel bude vysielaný novou televíznou stanicou Joj Šport a bratislavské družstvo sa tak prvýkrát v histórii ocitne na televíznych obrazovkách v našich domácnostiach. Už teraz Vás všetkých pozývame na tento duel či už do haly alebo v pohodlí Vašich domovov.

            Držte nám palce.

Autor: Ondrej Pagáč