Marcel Duda: spolupráca s Lidom mi určite rozšírila pohľad na tento skvelý šport

jan 5, 2022 | Klub

Klinika ReFit a ŠK Lido Prírodovedec majú za sebou už druhý rok spolupráce. Spolupráca, ktorá pomáha všetkým našim hráčom v smere prevenčnom, ale aj kondičnom, je pre náš klub veľkým prínosom. Marcel Duda nám poskytol rozhovor, v ktorom sa môžete dozvedieť zaujímavosti z pohľadu hlavného fyzioterapeuta.

Spolupráca medzi Lidom a Klinikou ReFit trvá už druhý rok. V čom bol tento rok iný ako ostatné?

Myslím, že aj napriek súčasnej situácii spojenej s ochorením Covid-19 bol tento rok pre nás výnimočný vo viacerých smeroch. Okrem starostlivosti o hráčov priamo u nás na klinike sme sa stali súčasťou letnej prípravy hráčov “A“ mužstva, kde sme zabezpečili vstupné testovanie hráčov, ktoré sme využili pre vytvorenie celého kondičného tréningového plánu letnej prípravy. Letnú prípravu dopĺňali skupinové cvičenia pod vedením fyzioterapeuta, ktoré boli zamerané na prevenciu zranení a odstránenie svalových dysbalancií vzniknutých z jednostranného zaťaženia pri florbale.

Čo vnímam v rámci tohto roku ako veľké plus je to, že sme u väčšiny hráčov po vyliečení bolestí pohybového aparátu prešli na ich prevenciu vo forme cielených kompenzačných cvičení, čo je dôkazom zlepšenia ich zdravotného stavu od začiatku spolupráce.

Foto: Archív ŠK Lido Prírodovedec

S akými problémami k vám najčastejšie prichádzajú naši hráči? Aké zranenia ty sám považuješ za najfrekventovanejšie?

Podľa môjho názoru je to rôzne. Záleží na tom, akým mechanizmom úraz vznikne a rovnako sa to do určitej miery odvíja aj od pozície hráča na ihrisku, teda brankár má náchylnosť na iný typ zranenia alebo bolesti, ako útočník. Pokiaľ by som mal však vybrať najčastejšie problémy, s ktorými nás hráči navštevujú, sú to úrazy kĺbov. Ide najmä o kolenný, členkový a zriedka aj ramenný kĺb. V prípade mladších hráčov sú časté poranenia svalov a zápaly v oblasti pätovej kosti. V prípade starších hráčov sú to skôr bolesti chronického charakteru najmä v oblasti driekovej a krčnej chrbtice alebo spomínaných kĺbov. U niekoľkých hráčov sme sa stretli aj s pooperačnými stavmi, ktoré sme úspešne zrehabilitovali.

Tento rok ste prvýkrát okúsili atmosféru nášho Lido Day. Ako by si zhodnotil túto akciu?

Musím povedať, že akcia Lido Day ma naozaj príjemne prekvapila. V rámci promo akcie sme mali možnosť účastníkom predviesť diagnostiku pohybového aparátu pomocou prístroja HumanTrak, fyzioterapeutické techniky pre uvoľnenie bolesti, masáž prístrojom RecovaPro, magnetoterapiu a aplikáciu kineziologických tejpov. Páči sa mi myšlienka podujatia, ktorá je dôkazom toho, že vedenie ŠK LIDO sa snaží postarať sa o hráčov naozaj komplexne vo všetkých smeroch, teda nielen v rámci zvýšenia fyzickej výkonnosti, ale aj prevencie zranení pohybového aparátu.

Foto: Hugo Votruba

Zmenila spolupráca s Lidom tvoj pohľad na florbal? V čom?

Aj napriek tomu, že som už v minulosti s florbalistami niekoľkokrát spolupracoval, musím povedať, že takýto typ spolupráce mi určite rozšíril pohľad na tento skvelý šport. A to nielen v rámci zranení pohybového aparátu, ale aj celkovej práce s hráčmi rôznych vekových kategórii, z ktorých každej je nutné venovať individuálnu pozornosť.

V čom vidíš prínos Lida pre vašu kliniku?

Z môjho pohľadu vnímam spoluprácu ako vzájomný prínos pre obe strany. Pre nás sú po medicínskej stránke najdôležitejšími faktormi najmä dôkladná analýza pohybu, správna diagnostika a poznanie mechanizmu najčastejších úrazov a v neposlednom rade komplexná liečba zranení a prevencia ich príčiny. Z trénerskej stránky je to hlavne práca s extraligovými športovcami a pohybový rozvoj rôznych vekových kategórii.

Foto: Hugo Votruba

Je niečo, čo by si chcel na záver odkázať celej našej Lido rodine?

Celej Lido rodine by som rád odkázal, že aj napriek nepriaznivej situácii spojenej s ochorením Covid-19 sme z môjho pohľadu tento rok zvládli skvele a teším sa, že budeme našu spoluprácu aj naďalej rozvíjať v tom správnom smere.

Marcel, ďakujeme za rozhovor a intenzívnu a obohacujúcu spoluprácu. Veríme, že bude trvať kým nepolámeme všetky hokejky a nenaučíme sa všetky kompenzačné cvičenia. Do budúcnosti prajeme veľa úspechov a hlavne pevné zdravie.

Extraliga opäť štartuje a už tento víkend naši Liďáci vycestujú na východ. Tímy zo spodnej časti tabuľky okúsia ako sa naši Áčkari pripravili. Online prenosy vám prinesieme na našom Facebooku a Instagrame. Nezabudnite nás sledovať, aby Vám nič neuniklo. Program najbližšieho víkendu:

8.1.2022 FBC Mikuláš Prešov 18:00 ŠH ZŠ Sibírska Prešov

9.1.2022 Žltý Sneh Košice 10:00 Multihala Košice

Autor: Noel Gondáš