Tomáš Škarupa povedie lavičku Lida!

jan 14, 2022 | Klub

Už je to nejaký ten piatok odkedy Roland Bluska, aktuálne stále vyhlásený najlepší tréner Slovenska, ohlásil svoj záujem vedeniu klubu o odstúpení z postu trénera extraligového mužstva ŠK Lido Prírodovedec. Počas týchto mesiacov, kedy sme zažili aj prerušenie ligy a následné zrušenie ročníka bol nastavený tréningový proces staršími a skúsenými hráčmi, ktorého sme sa držali do bodky.       

Foto: Floorball Frames

Avšak fungovanie takéhoto systému nie je dlhodobo udržateľné a vedenie klubu sa aktívne obzeralo po možnostiach obsadenia trénerského postu skúsenou a rešpektovanou osobou. Takáto možnosť sa objavila v podobe Tomáša Škarupu, ktorý sa v tréningovom procese mužov objavuje od začiatku sezóny, avšak hráčske povinnosti v drese prvoligového Capitolu mu nedovoľovali sa naplno zúčastňovať na všetkých aktivitách extraligového celku. S postupom času a prerušením súťaží sa však okolnosti zmenili, a tak sa mohol naplno upísať áčku Lida do konca aktuálnej sezóny!

Nižšie si môžete prečítať bližšie o novom trénerovi bratislavského družstva a aké sú jeho pocity a dojmy pred nadchádzajúcou časťou florbalového ročníka..

Zdravím ťa Tomáš, vieš nám v krátkosti popísať tvoju florbalovú kariéru?

Začínal som v Juvente Žilina niekedy pred pár desaťročiami. To sme ešte nikto nevedeli, aký veľký dopad bude mať tento šport na nás všetkých. Najlepšiu sezónu Juventy som však už bol na škole v Ostrave, kde sa mi podaril prestup do miestneho FBC. Tam to už začalo byť vážne a z florbalu sa stala hlavná náplň môjho voľného času. Po škole som získal prácu v Bratislave a opäť som prestúpil, tentokrát do Dragonsu, kde som dobre poznal niektorých chalanov predovšetkým z reprezentácie. Tu sme mali výborný tím, no chýbal nám tréner a tiež niektoré ďalšie veci nefungovali tak, ako by mali. Z toho dôvodu sme sa viacerí presunuli do Hurikánu, kde sme mali opäť vynikajúce mužstvo a úspech na dosah. Momentálne som hráčom Capitolu a dúfam, že si ešte v tomto drese zahrám extraligu. Tímovému úspechu sa tak zatiaľ úspešne vyhýbam, no vďaka florbalu som stretol kopec skvelých ľudí, ktorí sú pre mňa dôležití a s ktorými sa stretávam v podstate denne. Zážitky za tie roky na ihrisku či aj mimo neho, mi tiež už nikto nevezme.

Ako sa upiekol tvoj príchod do extraligového mužstva ŠK Lido Prírodovedec?

Ešte v lete na turnaji v Prašiciach ma s touto ponukou oslovili chalani, ktorí majú na starosti fungovanie klubu. Ja som však chcel v prvom rade hrať a postúpiť s Capitolom do extraligy, tak sme sa dohodli len na pomoci pri vedení niektorých tréningov, a tak to bolo až do nedávna. Lockdown to celé zmenil, mne vznikol priestor, aby som sa vedeniu tréningov venoval viac, a tak som tu.

Kvôli náročnému záveru súťaže a skutočnosti, že prvá liga mužov je aktuálne pozastavená, sa vedenie klubu rozhodlo osloviť zopár hráčov z druhej najvyššej súťaže na striedavý štart v družstve námorníkov. Ako hodnotíš ich príchod do kádra?

Všetci chalani, ktorí prišli, majú extraligovú kvalitu a určite budú prínosom pre tím. Dôležité bude, aby sme im našli miesto v zostave tak, aby sme nenarušili to, čo fungovalo a naopak vyťažili z ich príchodu maximum.

Mužov čaká do konca februára nahustený program, keď v siedmich týždňoch absolvujú deväť zápasov. Máš predstavu ako najlepšie zvládnuť nahustené obdobie zápasov po niekoľko týždňovej pauze bez tréningov?

Nemyslím si, že by sme mali robiť niečo inak ako počas bežne prebiehajúcej sezóny. Na tréningoch sa budeme pripravovať na najbližších súperov a pracovať na veciach, ktoré potrebujeme zlepšiť. Chalani sú na tom kondične dobre, navyše s príchodom nových hráčov môžeme ísť do každého zápasu na tri lajny. Budeme aktívni a nepríjemní. Z celej situácie sa budeme snažiť urobiť našu výhodu.

Na záver otázka, ktorú očakáva asi každý. Aké sú tvoje ciele do záverečnej časti sezóny a v blížiacom sa play-off?

Pred nami je niekoľko výziev, s ktorými sa musíme vysporiadať. Potrebujeme zapracovať nových hráčov do zostavy, zlepšiť sa v ofenzíve a tiež popracovať na viacerých rôznych detailoch. Keď sa nám to podarí, môžeme ísť ďaleko.     

Škarovi ďakujeme, že si našiel čas nám odpovedať na pár otázok, želáme veľa šťastia na lavičke Lida a hlavne držíme palce, aby sa mu spoločne s mužmi podarilo dosiahnuť stanovené ciele.

Autor: Ondrej Pagáč