Dráma v priamom prenose skončila lepšie pre Florko

feb 9, 2022 | Extraliga muži

V poradí druhý televízny zápas Prírodovedcov sa odohrával v metropole východného Slovenska, v Košiciach. Zápas sa hral v pondelok, avšak kvôli pohode na hokejkách, odcestovalo 13 statočných z Bratislavy už v nedeľu. Posledný zápas proti Florku sa hral v Dome Športu, no žiaľ, tento vyrovnaný duel lepšie ukončili Košičania. Dve minúty pred koncom zápasu vyrovnali na 8:8. V predĺžení strelili gól tesne pred jeho koncom. Mravenečníci tak do Košíc cestujú nie len kvôli televízií, ale hlavne kvôli poriadnej odvete. A tak sa aj stalo.

FK Florko Košice – ŠK Lido Prírodovedec 9:8pp (3:2, 1:1, 4:5, 1:0)

Kanadské body: Beriac 2+1, Szabo 2+0, Nôta 2+0, Pagáč 1+1, Dluhoš 0+2, Bačinský 1+0, Maňkoš 0+1

Foto: kosiceonline.sk

Nástup do zápasu popri šľahajúcich plameňoch dostatočne nabudil Prírodovedcov. Od začiatku zápasu sa hralo vo vysokom tempe a oba tímy sa snažili byť aktívne. Do prvej šance sa dostal Richard Dluhoš, no netrafil bránu. Jakub Gálet z dobrej pozície trafil brankára domácich iba do nohy. Štandardnú situáciu Florka ubránila dobre postavená štvorica hráčov a tak sa domáci nedostali ani ku strele. Prvý gól zápasu strelil Jakub Gálet, žiaľ do vlastnej brány. Po štandardke pri mantineli Košičania nahodili loptu pred bránu. Jakub chcel loptu dostať za bránu, nešťastný teč sa mu však stal osudným. Vyrovnať skóre sa podarilo Adriánovi Szabovi už 63 sekúnd po prvom góle. Prudkou strelou do vinkla nedal brankárovi Vaškovi šancu. Florko zatlačilo Prírodovedcov na vlastnú polovicu. Richard Dluhoš nielenže preťal tlak domácich ale dostal sa do vyloženej šance. Strelou chcel brankárovi domácich zmerať teplotu, ale loptu sa mu nepodarilo dostať za jeho chrbát. Faulom na strede ihriska sa previnil kapitán Ondrej Pagáč. Sekaním si zaslúžil dvojminútový trest. Následnú presilovú hru domáci stihli rýchlo využiť, keď Komínek po prihrávke spoza brány opäť navýšil vedenie domáceho Florka. Ďalšiu štandardnú situáciu v útoku pri mantineli rozohral Ondrej Pagáč prihrávkou na Lukáša Nôtu. Lukáš si loptičku zatiahol za chrbát a rozbehol sa do výjazdu. Razantná strela však skončila iba na hrudi domáceho gólmana. Dluhoš po vyložených šanciach vybavil oslabenie Mravenečníkov. Brániaca štvorica hráčov nestačila na dobre rozohranú presilovku domácich. Gól na 3:2 strelil Teo Beriac. Bačinský začal akciu, v ktorej našiel Szaba. Szabo si po strele druhý gól v zápase nepripísal. Lopta sa odrazila až k Beriacovi skoro na polovicu ihriska. Teo neváhal a strelou 20 centimetrov nad ľadom dostal loptu za bránkovú čiaru.

Foto: kosiceonline.sk

Tréner Tomáš Škarupa pred začiatkom druhej tretiny mierne zamiešal zostavou a do hry sa dostala aj dlhoročná opora námorníkov, Marek Dida. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú. Útočník Košíc sa dostal do vyloženej šance na strede ihriska. Brankár Daniel Dobrovodský ho však ľavou rukou nuloval. Na strede ihriska sa splodila zaujímavá situácia. Útočník Florka odhodil Vladka Bačinského a rozhodca signalizoval vylúčenie na 2 minúty, avšak presilová hra Liďákov bola zrušená. Po nedorozumení sa k lopte sa dostal Teo Beriac, ktorý rýchlou otočkou spoza brány zakončil. Lopta skončila iba v rohu. Nahodenú loptu od polovice ihriska stečoval Komínek za chrbát Daniela Dobrovodského a na tabuli svietil stav 4:2 pre Florko. Na netradičnom mieste sa ocitol obranca Daniel Maňkoš, keď v útočnom rohu vybojoval loptu, dostal sa za bránu a šikovnou prihrávkou našiel Jakuba Gáleta. Jakub ani na druhý krát loptu netrafil medzi 3 žrde. Tlak Florka bol prerušený, keď kapitán domácich zahral rukou. Prvá presilovka mravenečníkov v zápase bola podľa predstáv Tomáša Škarupu, avšak množstvo šancí v presilovke nestačilo Liďákom na strelenie gólu. V dvanástej minúte druhej tretiny do zápasu zasiahol aj junior Tomáš Tvrdý. Tomáš nahradil v obrane Daniela Maňkoša na 2 striedania. V čase 37:03 strelil gól na 4:3 Ondrej Pagáč. Útočnú akciu rozbehol sám z priestoru pred Danom Dobrovodským a poslal loptu na Lukáša Nôtu. Luky na krídle rýchlou kľučkou obehol obrancu. Vystrelil, ale iba do hrude brankára, od ktorého sa lopta odrazila do veľkého bránkoviska. V húfe hráčov bol síce najmenší, ale zato najpohotovejší kapitán námorníkov Ondrej Pagáč, ktorý dokázal backhandom upratať loptu za Vaškov chrbát.

Foto: kosiceonline.sk

Tretie tretina bola by sa dala označiť ako súboj útočných formácii oboch celkov. Hneď v úvode tretej tretiny poslal Vladko Bačinský prihrávku na Tea Beriaca, ktorého strela bola zblokovaná. Teov spolubývajúci Lukáš Nôta nechcel nijako zaostávať a rovnako ohrozil domácu svätyňu niekoľkými prudkými strelami. Naši útočníci sa nemuseli báť hrať dopredu, keďže boli podporovaný dobre fungujúcou obranou na čele s Ondrejom Gažíkom. Pri útočnom výpade bol Aďo Szabo seknutý a rozhodca signalizoval odložené vylúčenie. Druhá presilová hra mravenečníkov nebola taká kontrolovaná ako prvá a Florkáčom sa darilo získavať cenné sekundy v oslabovej hre. Na záver presilovky však predsa prišlo vyrovnanie po strele Bačinského. Vladko si na strede oťukol s Dluhošom a strelou spoza tela prestrelil všetko čo mu stálo v ceste. Za stavu 4:4 sa mravenečníkom vynárali spomienky z posledného zápasu proti AS Trenčín. Zápas sa začal odznova. Šance Florka končili na Danielovi Dobrovodskom alebo na konštrukcii brány. Po skrumáži na útočnej polovici dostal loptu pod kontrolu Adrián Szabo. Zastavil sa, naznačil a rýchlou strelou pomedzi nohy obrancu prekonal brankára domácich. Stav 4:5 nesvietil na tabuli dlho. Po góle boli domáci na ceste útočiť, Maňkoš však šancu zastavil vysokou hokejkou a zmaril vyloženú šancu. Nasledoval nájazd. Súboj dvoch členov Ligovej komisie, Daniela Dobrovodského a domáceho Lukáša Blaška, však dopadol lepšie pre hráča Florka a bolo vyrovnané. Buly, ktoré nasledovalo po nájazde vyhrali domáci a po rýchlej kombinácií dali Košičania gól na 6:5, no neradovali sa dlho. Maňkoš sa rozhodol odčiniť svoj tenisový kúsok. Skúsene zatiahol loptu za svoj chrbát na strede ihriska, počkal kým obranca pred ním zakľakne a v tom momente prihral Nôtovi a ten prekonal brankára domácich. 6:6. Námorníci boli na koni, no nanešťastie ani jedna zo štyroch po sebe idúcich striel Bačinského nenašla cestu za chrbát domáceho brankára.

Foto: kosiceonline.sk

Následne na to sa potvrdilo staré známe „nedáš, dostaneš“, kedy sa do rýchleho protiútoku dostali Košičania, ktorý dokázali využiť a bolo 7:6. Ako už bolo spomínané, tretia tretina bola súbojom útokov a tak ani tento stav netrval dlho. Lido odpovedalo priam expresne, kedy Lukáš Nôta pohotovou strelou od mantinelu prekonal Vaška. Mnohonásobné Dluhošové výpady po mantineli priniesli ovocie. Strieľanou prihrávkou pred bránu našiel Tea Beriaca. Dlhovlasý krásavec usmernil loptu za bránkovú čiaru, 7:8. Tento stav Liďáci už túto sezónu proti Florku zažili. Minútu dvadsať do konca stretnutia domáci stiahli brankára a hrali šiesti. Nahodená lopta pred Dobrovodského skákala až kým ju útočník Košíc neprešermoval za Danielov chrbát. Dobrovodský sa sťažoval rozhodcovi, že gól nepadol podľa pravidiel. Rozhodca však verdikt nezmenil a nespokojný Dobrovodský bol za protesty odmenení dvojminútovým trestom. Nasledovalo predĺženie, do ktorého išli mravenečníci v oslabení. Presilovková formácia domácich sa nikam neponáhľala a v čase 61:17 svoju presilovku využila a ukončila zápas gólom na 9:8.

Foto: kosiceonline.sk

„Bol to veľmi kvalitný zápas a hlavne atraktívny pre divákov s rovnakým výsledkom ako v Bratislave. Súperovi ale aj spoluhráčom za predvedenú hru ďakujem.“

Richard Dluhoš, ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

„Hodnotí sa mi ťažko, pretože sme podali vynikajúci výkon, no taktiež aj naši súperi, no podľa mňa sme boli od druhej tretiny lepším tímom. Dlho nám trvá pokiaľ prvý raz skórujeme a potom sa rozbehneme. Ďakujem Florku za korektný výkon a myslím si, že sme dnes ukázali všetkým súperom, že sme schopní v play-off zabojovať o medailu, čo sme dnešným výkonom potvrdili.“

Tomáš Škarupa, tréner ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

Z televízneho zápasu, ktorý by si každý divák určite rád pozrie ešte raz, si prírodovedci odnášajú 1 bod. Mravenečníci sa najbližšie predstavia na domácej ploche v Záhorskej Bystrici. V sobotu 12.2 o 18:00 sa postavia proti prvému tímu z tabuľky – 1.FBC Trenčín. Podarí sa liďákom obrať favorita súťaže o dôležité body?

Držte nám palce!

Autor: Noel Gondáš