Rozuzlenie derby prinieslo až predĺženie

feb 17, 2022 | Extraliga muži

Dohrávka 14. kola betRing extraligy priniesla derby zápas proti mestským rivalom zo Snipers Bratislava. V prvom vzájomnom zápase zvíťazili Snajpri v riadnom hracom čase rozdielom jediného gólu. Tréner prírodovedcov, Tomáš Škarupa, v predzápasovom rozhovore uviedol, že sa pred play-off chceme naladiť pozitívne. A to sa aj podarilo. Mravenečníci si zo zápasu odniesli cenné 2 body. Do konca základnej časti im ostávajú už len 2 zápasy.

ŠK Lido Prírodovedec – EXEL Snipers Bratislava 6:5pp (4:1, 1:3, 0:1, 1:0)

Kanadské body: Bačinský 2+0, Lelák 1+1, Pagáč 1+1, Paulikovič 0+2, Ringer 1+0, Lacko 1+0, Beriac 0+1

Foto: Hugo Votruba

Hlavybôľ spôsobovala námorníkom už predzápasová zostava. Napriek ťažkej covid situácií dokázali na zápas nazbierať dostatočný počet hráčov. Hoci boli v oklieštenej zostave, k slovu sa dostali, aj tak ako prví. Nevynútená chyba v obrane hostí priniesla pred bránou loptu kapitánovi námorníkov, Ondrejovi Pagáčovi. Kapitán s kľudom na hokejke zdvihol hlavu, všimol si nestráženého Matúša Ringera na druhej strane ihriska. Matúš nezaváhal a poslal do prázdnej brány úvodný gól. Prírodovedci mali náskok. O päť minút neskôr sa do gólových štatistík zapísal opäť Ondrej Pagáč. Po vyhratom súboji na strede ihriska mal Pagi loptu pod kontrolou, zatiahol si ju za chrbát a takmer zo stredového kruhu vystrelil. Lopta sa obtrela o hokejku domáceho hráča a oblúčikom zapadla do brány aj vďaka výbornej práci cloniaceho Matúša Ringera. Mravenečníci mali hru pod kontrolou a nepúšťali súpera do väčších šancí. K tej najväčšej sa v prvej tretine dostal kapitán hostí. Kešelákovi sa na prvýkrát nepodarilo vystreliť. Na druhý krát už nechyboval a prekonal strelou pod ruku brankára Pala Veningera. Šesť minút do konca prvej tretiny bol na útočnej polovici faulovaný Richard Lelák. Po odpískanom faule neváhal s rozohrávkou a prihral Bačinskému, ktorý stál najbližšie. Mladík z Ďačova si loptu skryl za chrbát a bez väčšieho problému obstrelil zakľaknutých hráčov Snipers. Brankára prebudil až nepríjemný zvuk rýchlo letiacej lopty do vinkla. Posledný gól prvej tretiny mal na svedomí Patrik Paulikovič a jeho spoluhráči. Niektorí sú dokonca jeho zverencami z juniorského kádra. Paťo na mantineli jednoduchou sťahovačkou oklamal brániaceho útočníka a naskytla sa mu voľná cesta až k bráne. Neulakomil sa a prihral kapitánovi juniorky, Jánovi Lackovi. Aj keď mal Janči nemal úplne jednoduchú pozíciu, dokázal strelou z prvej prekonať brankára hostí. Gól Jána Lacka však nebol poslednou udalosťou prvej tretiny. Zavŕšilo ju vylúčenie Matúša Ringera šesť sekúnd do konca. Matúš prebrúsil pri backcheckingu hokejku jedného z útočníkov Snipers Bratislava. To však nič nemení na tom, že stav po prvej tretine bol 4:1, čo vyčarovalo úsmev na tvári nejednému liďákovi.

Foto: Hugo Votruba

Druhá tretina sa začala pre prírodovedcov oslabením. Obranný útvar v zložení Ďurečko, Pagáč, Gažík a Paulikovič počas oslabovej hry neinkasoval. Gól prišiel až v momente, keď sa Matúš vrátil na plochu. Nasledujúcich 10 minút sa aj napriek veľkému množstvu šancí gólovo nepresadil ani jeden tím. Hostia však prelomili dlhotrvajúce gólové mlčanie a dotiahli sa na rozdiel jedného gólu.            21 sekúnd po inkasovanom góle prišiel vstrelený. Richard Lelák po rýchlej kombinácií s Tejkom, umiesnil loptu za chrbát Laciku. Dvojgólový náskok mravenečníkov potešil. Náskok dvoch gólov je však pre šport ako florbal málo. Hosťom sa 14 sekúnd pred koncom tretiny podarilo znížiť na 5:4. Mravenečníci do tretej tretiny nastupovali len s jednogólovým náskokom, no už v štvrtej minúte dostali k dispozícií presilovú hru, a teda výbornú možnosť náskok navýšiť. Početnú výhodu však nedokázali využiť. Tomáš Kopecký v čase 48:08 zablokoval útočníkovi Snipers hokejku a pre zmenu mali početnú výhodu k dispozícii hostia, ktorí ju na rozdiel od domácich hráčov dokázali využiť. Postaral sa o to obranca hostí 5 sekúnd pred jej koncom. Nekompromisná strela z polovice ihriska sa dostala až za chrbát Pala Veningera. Bolo vyrovnané.

Foto: Hugo Votruba

Zápas sa aj napriek množstvu šancí a potriafaných konštrukcií oboch brán v riadnom čase nerozhodol. Prišlo na rad predĺženie. V predĺžení mali zápas pod kontrolou prírodovedci. Hráč Snipers ani len neohrozili svätyňu námorníkov. Víťazný gól prišiel z hokejky Vladka Bačinského. Tomáš Kopecký prihrávkou krížom cez celé ihrisko našiel Patrika Paulikoviča, ktorý následne prihral Bačinskému. Ten si fantastickým pohybom našiel miesto pred bránou. Prišlo už len pohotové spracovanie Paulikovičovej prihrávky, rýchla otočka do backhandu a strela. Týmto sa zápas definitívne skončil. Vlado na štýl „Rudda“ rozhodol zápas v predĺžení a Lido mohlo oslavovať zisk veľmi dôležitých dvoch bodov.

Foto: Hugo Votruba

„Na zápas sme chceli nastúpiť na kompletné tri formácie s náhradníkmi. Nakoľko sa pred každým duelom všetci testujeme, tak nám bohužiaľ dnes vypadli niektorí hráči na poslednú chvíľu. Je to naozaj ťažké, keď deväť hráčov zo základu kvôli covidu nemôže nastúpiť. Avšak zostavu sme doplnili o mladých hráčov, ktorí podali solídny výkon. Zápas bol vyrovnaný počas všetkých troch tretín aj keď stav tomu nenasvedčoval. Dnes sme ukázali, že aj za akýchkoľvek podmienok vieme zabojovať a vyhrať. Ďakujem súperovi za férové derby.“

Vladimír Bačinský, ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

„Zápas sa zo začiatku vyvíjal veľmi jednoducho a veľmi pozitívne v náš prospech. Nasledujúce dve tretiny ukázali, že Snajpri vedia byť nebezpeční, keď súpera dostanú pod tlak. V predĺžení sme získali cenný bod, ktorý nám pomôže do play-off.“

Tomáš Kopecký, ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

Zápas proti mestskému rivalovi dopadol v prospech námorníkov. Najbližšie sa prírodovedci predstavia proti druhému mestskému rivalovi, ktorým je Tsunami Záhorská Bystrica. Tsunami je momentálne v tabuľke na treťom mieste, čo napovedá o tom, že to nebude pre prírodovedcov ľahký zápas. Na začiatku sezóny sme však tento tím zdolali v riadnom hracom čase 5:2. Dohrávka 15. kola betring extraligy sa odohrá v nedeľu 20. februára o 14:00 v Športovej hale v Záhorskej Bystrici. Príďte podporiť mravenečníkov v súboji o dôležité body.

Držte nám palce!

Autor: Noel Gondáš