V mestskom derby sme podľahli Tsunami

feb 23, 2022 | Extraliga muži

Koniec základnej časti betRing extraligy sa nezadržateľne blíži. Námorníci si vstupenku do play-off zaistili výbornými výkonmi počas celej sezóny. Kľúčové body na ceste do play-off vybojovali v prvom zápase proti Tsunami Záhorská Bystrica, keď sa prírodovedcom podarilo zdolať súpera 5:2. Odvetný zápas proti mestskému rivalovi však nemal rovnaký priebeh.

ŠK Lido Prírodovedec – Tsunami Záhorská Bystrica 3:8 (0:3, 2:2, 1:3)

Kanadské body: Nôta 2+0, Gažík 0+2, Dluhoš 1+0, Maňkoš 0+1

Foto: Hugo Votruba

Súpiska námorníkov bola už minulý zápas, proti Snipers Bratislava, ovplyvnená ochorením Covid-19. Inak tomu nebolo ani tentokrát. Z prvej šestice najviac bodujúcich hráčov družstva bol na ihrisku prítomný iba ten najproduktívnejší, Lukáš Nôta. Menovite chýbali Vladko Bačinský, Teodor Beriac, Jakub Gálet i Tomáš Kopecký. Prírodovedci sa museli zaobísť tiež bez kapitána Ondreja Pagáča, ktorého rolu na zápas zastal iný Ondrej. Bol ním Gažík. Zodpovedný obranca zobral úlohu kapitána vážne. Počuť ho bolo na ihrisku, ale aj na lavičke. Voľné miesta v zostave zaplnili junior Ján Lacko a dorasteneci Samuel Morávek s Jakubom Skysľakom. Už v začiatku zápasu sa na koňa dostali hostia. Áno, Záhorská Bystrica bola v tomto zápase v športovej hale vedená ako hosťujúci tím. V priebehu šiestich minút sa im podarilo streliť 3 góly. Nedôraz pred bránou a trochu šťastia, bolo to, čo chýbalo mravenečníkom pri inkasovaných góloch. Hostia však nemali v pláne si nechať zobrať získaný náskok. S loptou na hokejke a postupným zakladaním útoku držali súperi našich hráčov na špičkách. Prírodovedcom sa len ťažko darilo prejsť do útoku a ak sa tam aj dostali, všetky väčšie šance nuloval brankár hostí. Nepresnosť na hokejkách a nepremenené šance boli kameňom úrazu prvej tretiny.

Foto: Hugo Votruba

Na začiatku druhej tretiny dostali možnosť presilovej hry liďáci. Námorníci držali Záhorskú v obkľúčení. Šance na hokejkách domácich boli, ale ostali nepremenené. Oslabovú hru ihneď po tej presilovej vybavil bránením v hre, Richard Dluhoš. V oslabení však dobre postavená obrana mravenečníkov neinkasovala. Prvý gól domácich prišiel v polovici zápasu z hokejky Lukáša Nôtu. Ondrej Gažík zo stredu ihriska nahodil loptu za bránu domácich. Odrazená lopta sa dostala až k pohotovému Lukášovi Nôtovi, ktorý z blízkosti prekonal brankára strelou do pravého vinkla. Gólová radosť však netrvala dlho. Ďalšiu hru v oslabení zapríčinil Patrik Paulikovič blokovaním súperovej florbalky. Presilovú hru hostia využili takmer okamžite. Rýchlym gólom po presilovke sa hostia dostali do štvorgólového vedenia. Patrik Paulikovič si vyslúžil ďalší trest, tentokrát osobný, za nešportové správanie. Oslabovkovú formáciu sa hráčom z Tsunami prekonať nepodarilo. Mravenečníci potrebovali impulz. A ten prišiel vo forme presilovej hry. Presilovú hru sa námorníkom využiť nepodarilo, gól však strelili 5 sekúnd po jej uplynutí. Na polovici ihriska prebehla rýchla výmena lopty medzi SzabomMaňkošom. Daniel krížnou prihrávkou cez celé ihrisko našiel Dluhoša. Riško sa napriahol a prudkou strelou na bližšiu tyčku prekonal brankára hostí. Gól do šatne poriadne nabudil prírodovedcov.

Foto: Hugo Votruba

Jasným dôkazom tohto nabudenia bol gól v tretej tretine, ktorý strelil Lukáš Nôta už po 11 sekundách. Po vyhratom buly na začiatku tretej tretiny sa lopta dokotúľala k Ondrejovi Gažíkovi, ktorý neváhal a prihral na stredovú čiaru Lukymu. Luky vyšprintoval k bráne a svižnou otočkou a následnou strelou, ktorá prešla až za chrbát brankára, zamotal hlavy obom brániacim hráčom. Útočné ťaženie prírodovedcov dokázali hráči v belasých dresoch brániť dôsledne. Prelínanie hry z jednej strany na druhú je pre divákov atraktívne, no fyzicky náročné pre hráčov. Hostia do konca zápasu prekonali Daniela Dobrovodského ešte trikrát.

Foto: Hugo Votruba

„Tsunami išlo hneď v úvode do trojgólového náskoku po našich chybách. Už na začiatku zápasu sme mali manko. Súper držal loptičku na hokejke väčšinu duelu. Podarilo sa nám streliť pár kontaktných gólov, ktoré žiaľ nestačili. Úprimne môžem povedať, že súper bol lepší a zaslúžene vyhral. Žiaľ, nám chýbali kľúčoví hráči, ktorí dúfam, že prídu do play-off. Pozitívum je, že sme hrali na tri päťky a vyskúšali si to aj juniori a hráči, ktorí možno nedostávajú toľko priestoru. Dúfam, že do play-off budú všetci zdraví a prídeme v plnej sile.“

Lukáš Nôta, ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

„Zápas sa ani poriadne nezačal a už sme prehrávali 0:3… Góly to boli kuriózne alebo naše fatálne chyby, ktoré by sa nemali stávať. Do zápasu sa už ťažko dostáva, aj keď sme pre to urobili maximum. Dotiahli sme sa na 3:5, ale Tsunami nás zarezalo v poslednej tretine troma gólmi z brejkov. Súboj hodnotím pozitívne z toho pohľadu, že dostali veľký priestor naši dorastenci a juniori. Chceli sme niečo vyskúšať pri absencii našich kľúčových hráčov. Na zápase bolo vidno, že my už o tak veľa ako Tsunami nehráme. Preto vyhrali a musím dodať, že vyhrali zaslúžene.“

Gabriel Meszáros, tréner ŠK Lido Prírodovedec (pre szfb.sk)

Konečný stav 3:8 nebol pre námorníkov uspokojivým. Play-off je však za rohom a miesto v ňom majú isté. Mravenečníkov čaká ešte jeden zápas. Posledný zápas základnej časti odohrajú mravenečníci už túto sobotu 26.2. Ak máte priestor a čas, príďte ich podporiť na zápas do MŠH v Dubnici nad Váhom alebo ich môžete sledovať tiež pri obrazovkách na huste.tv. Úvodné buly bude odpískané o 17:00.

Držte nám palce!

Autor: Noel Gondáš