Po troch rokoch sa otvárajú brány play-off

mar 8, 2022 | Extraliga muži

Je tu! Konečne ten moment, kedy je podstatné iba víťazstvo. Už sa nehrá na žiadne kalkulácie v zápasoch. Postupuje iba víťaz a pre porazeného končí sezóna. Mužstvá sa snažili pripraviť na túto chvíľu, čo najlepšie, počas celého súťažného ročníka. Jedinečnú atmosféru bojov o majstrovskú trofej zažijeme na Slovensku opäť po troch rokoch.

Pandémia narobila paseku všade vo svete a neobišla ani slovenskú florbalovú obec. Už sme sa chystali na derby zápasy vo vyraďovacej časti proti Tsunami Záhorská Bystrica, keď sa v tom objavil neviditeľný nepriateľ. Na jar roku 2020 sme ostali všetci ochromení, play-off sa zrušilo. Nikto však nečakal, že súboj o titul sa znovu rozbehne až 12. marca v roku 2022. Proti komu začneme prvé zápolenie po tom, čo boli naše súťaže prerušené 2 roky po sebe? Presne. Symbolicky, proti súperovi, kto nás vyradil v poslednej riadne dohranej sezóne. FBK Nižná! Veľmi známy súper už od čias pradávnych, keď sa florbal na Slovensku dostával zo svojich plienok. Tím z dediny spod vrcholu Ostražice si povedal, že potiahne svoju armádu do boja proti námorníkom z Bratislavy aj tento rok, a tak si nás vybrali za súpera v losovaní po základnej časti.

Vzájomné zápasy boli v tomto roku napínavé, hoci s dvojgólovým víťazstvom našich súperov doma i vonku a stretnutia to boli veru, každé iné.

23. október 2021  FBK Nižná – ŠK Lido Prírodovedec 4:2 (1:0,1:0,2:2)

Foto: Flickr SZFB

V prvom vzájomnom zápase sme sa predstavili v hale v Tvrdošíne. Na malom a úzkom ihrisku sa očakával strelecký galavečer, ale opak bol pravdou. Kreatívne akcie útočníkov oboch celkov narážali na zvýšenú hustotu na ihrisku, ktorú dokázali využiť v prospech obrany svojich celkov. Čo prešlo, dokázali s bravúrou zneškodniť strážcovia svätyne na oboch stranách ihriska. Právom boli označení za najlepších hráčov zápasu muži v maskách. Na domácej strane Jakub Kepšta. Za Lido sa predviedol Gabriel Mészáros. Prvé dve tretiny boli gólovo chudobné. V každej padol iba jeden gól. Nanešťastie sa z neho radovali v obidvoch prípadoch domáci hráči. V tretej tretine sa už, ako tak oťukali na ihrisku aj mladé pušky z Lida. Lukáš Nôta trafil nechytateľne zo vzduchu do vinkla domácej brány a Teodor Beriac bol na konci presilovkovej akcie. Naši súperi však dokázali v tretej tretine napnúť sieť rovnako dvakrát, a tak sme odchádzali do Bratislavy smutní po ťažkom zápase.

Foto: Flickr SZFB

22. január 2022  ŠK Lido Prírodovedec – FBK Nižná 5:7 (1:1,2:2, 2:4)

Druhý vzájomný zápas sa konal na domácej pôde v Záhorskej Bystrici. Bol to divoký zápas. Ako väčšina zápasov v tohtoročnej edícii betRing florbalovej extraligy. Po reštarte súťaže a posilnení o hráčov z prvej ligy sme sa chceli pobiť o prvú štvorku. V tom období sme boli spolu s našim súperom tabuľkovými susedmi a naťahovali sme sa o 5. miesto. Zápas sa ukázal ako zlomový. Kým Lido sa aj vplyvom chorôb a zranení usídlilo na 6. pozícii a neskôr kleslo na siedme miesto, naši súperi z Oravy sa odpichli k nespútanej jazde, ktorá skončila druhým miestom v tabuľke po základnej časti. Začiatok zápasu prebiehal pokojne. Obidve družstvá si uvedomovali dôležitosť stretnutia. Na zápas si pamätáme aj kvôli nepríjemnému zraneniu Michala Vica. Ten sa v plnom behu priam napichol ľavým stehnom na mantinel a zápas pre neho tým pádom skončil. Obe mužstvá v úvodnej časti zaťažili konto súpera jedným gólom. Za Lido skóroval po dorážke Teodor Beriac. V druhej tretine sa Lido snažilo odpútať od svojho súpera. Dvakrát viedlo o gól, dokonca Szabo nepremenil trestné strieľanie. Zakaždým však hostia z Nižnej našli rýchlu odpoveď na vstrelený gól Bratislavčanov. V prvej tretine padli 2 góly, v druhej 4 góly. Ak boli na mieste numerológovia, isto by predpovedali 6 gólov v tretej perióde. Postupnosť sa potvrdila. Streleckú naháňačku sme však nezvládli. Až 4 kúsky zapadli, niektoré nešťastne, za brankára Veningera, ktorý inak chytal výborný zápas. V záverečnej powerplay bez brankára však Lido neprestrelilo obranný val a námorníci, tak museli opäť raz skloniť hlavy pred známym súperom.

Foto: Hugo Votruba

Ohlasy pred štvrťfinálovou sériou:

„Keďže to bude moje prvé playoff v mužskej extralige, tak sa na súboje s Nižnou teším. Ide už naozaj o veľa, takže cítiť aj určitú zodpovednosť, predsa sa chceme umiestniť čo najlepšie. Séria bude určite napínavá, zápasy vyrovnané, uvidíme množstvo emócií. Verím v silu a kvalitu nášho tímu. Máme na postup do semifinále.“

Lukáš Nôta

„Verím, že táto séria prinesie vyrovnané zápasy a okulahodiaci florbal. S chalanmi z Nižnej sme dobrí kamaráti, preto očakávam prístup fair play počas všetkých zápasov. Konečne situácia dovoľuje účasť fanúšikov na tribúnach a v tíme sa už nesmierne tešíme na ich prítomnosť. Preto aj touto cestou by som Vás chcel všetkých pozvať na naše vonkajšie aj domáce zápasy. Každopádne verím, že štvrťfinálová séria sa bude lepšie vyvíjať pre Lido a podarí sa nám historicky postúpiť do semifinále, po ktorom už dlho túžime.“

Vladimír Bačinský

„Na sériu sa veľmi teším. Budú to zábavné zápasy s výbornou atmosférou. S chalanmi z Nižnej sa dobre poznáme, ale v sérii si určite nič nedarujeme. Vzájomné zápasy boli túto sezónu veľmi vyrovnané, mohli sa skončiť akokoľvek. Séria môže mať rôzne scenáre, ja verím že smerom na tituľ pôjdeme my.“

Gabriel Mészáros (aktuálny majster Slovenska z roku 2019 s AS Trenčín)
Foto: Hugo Votruba

Po ťažkom období spôsobeným pandémiou je vstup voľný aj pre všetkých fanúšikov. Tím z Oravy je známym svojim početným fanklubom aj na zápasoch mimo domáceho prostredia v Tvrdošíne. Pozývame, preto všetkých priaznivcov Lida, aby prišli povzbudiť mužov v boji o postup do semifinále! Či už v Bratislave alebo v Tvrdošíne. Každý jeden fanúšik znamená veľa a dokáže svojimi hlasivkami vliať energiu hráčom na ceste za vytýčeným cieľom. Ako už základná časť naznačila, budú to tesné a napínavé zápasy, v ktorých sa bude rozhodovať až do posledných chvíľ. Tak neváhajte a príďte na tribúny počas najbližších víkendov! Budeme sa na Vás tešiť.

Program štvrťfinále betRing Extraligy mužov:

  1. zápas: 12.3.2022 FBK Nižná – ŠK Lido Prírodovedec. MŠH Tvrdošín 18:00
  2. zápas: 13.3.2022 FBK Nižná – ŠK Lido Prírodovedec. MŠH Tvrdošín 14:00
  3. zápas: 20.3.2022 ŠK Lido Prírodovedec – FBK Nižná. ŠH Záhorská Bystrica 17:00
  4. zápas (prípadný): 21.3.2022 ŠK Lido Prírodovedec – FBK Nižná. Športová hala SHZ 17:00
  5. zápas (prípadný): 23.3.2022 FBK Nižná – ŠK Lido Prírodovedec. MŠH Tvrdošín 20:00

Autor: Ondrej Pagáč