Štvrťfinálová séria maximálne vyrovnaná

mar 19, 2022 | Extraliga muži

Dňa 12.3. sme sa po dlhých troch rokoch konečne dočkali. Ako vtedy, tak aj dnes sa postavili proti sebe chlapci z Oravy – FBK Nižná a bratislavský ŠK Lido Prírodovedec. Pred prvým zápasom sa mravenečníci koncentrovali na stiesnenejšie podmienky celé dva týždne v domovskom tréningovom centre na Štúraku a v novej aréne na Dome Športu. Po príchode na miesto činu v Mestskej hale v Tvrdošíne sa Vladko Bačinský ani nestačil čudovať, až mu  ihrisko prišlo razom štandardných rozmerov. Adaptovaní sme sa, teda pustili do boja o prvý bod v play-off.

Zápas: FBK Nižná – ŠK Lido Prírodovedec 4:8 (1:3, 1:0, 2:5)

Kanadské body: Gálet 3+0, Beriac 1+1, Dluhoš 1+1, Nôta 1+1, Pagáč 1+1, Maňkoš 1+0, Gažík 0+1, Vico 0+1

Už od úvodnej minúty bolo vidieť snahu na hráčoch v modrom zaskočiť súpera na domácej pôde. Ako prvý zavelil do útoku Daniel Maňkoš, ktorý sa na poliacej čiare nemaznal s loptou a rovno napriahol na strelu. Tá preplachtila okolo cloniaceho Gáleta a Pagáča až za chrbát Jakuba Kepštu v domácej bráne. Prečo však Nižná neprehráva často svoje domáce zápasy ukázali už o necelú pól minútu. Martin Latka s Matúšom Medžom sa pričinili o to, že stav bol razom vyrovnaný. Onedlho bol na trestnú lavicu poslaný za sekanie Lukáš Nôta. Avšak to Gemerského rodáka len posmelilo a po dvoch minútach, ktoré si vytrpel počas vylúčenia načapoval do prázdnej brány kapitánovi Pagáčovi a Lido opäť vyhrávalo! Krásna akcia, do ktorej sa zapojili všetci hráči z druhej päťky vyčarila úsmev na tvári nejedného bratislavského fanúšika. O desať minút sa situácia zopakovala z druhej strany. Tentokrát Pagáč pristrčil loptičku Jakubovi Gáletovi a ten loptu aj s prispením šťastia nasmeroval do šibenice domácej brány a hosťujúca lavička bola vo vytržení. Vedenie 3:1 po prvej tretine brali všetci hráči aj s trénerom Tomášom Škarupom, všetkými desiatimi.

Do druhej tretiny sme očakávali veľký nápor zo strany Nižnej, ktorý sa aj dostavil. Námorníkom sa darilo držať súpera na dištanc po veľkú časť druhej periódy. Zvyšné pokusy, ktoré prešli na bránu hostí kryl s kľudom mravenčníka brankár Gabriel Mészáros. Jediný komu sa podarilo prekonať bratislavského brankára bol kapitán hostí Matúš Medžo po zaváhaní pri rozohrávke hosťujúceho kapitána Pagáča. Zvyšok prostrednej časti vyznel v prospech brankárov či na jednej, tak aj na druhej strane.

Pred nástupom do tretej tretiny tréner Škarupa opakoval najdôležitejšie pokyny, ktoré žali úspech v prvej tretine a ktoré vyžadoval aj v záverečnej časti hry. Úspech sa dostavil a aj napriek vyrovnaniu domácim, ktoré dostalo domácu arénu do varu sa mravenečníkom podarilo presadiť až päťkrát! Desať minút do konca vymietol šibenicu Richard Dluhoš po nahrávke od Teodora Beriaca, ktorý ešte len čakal na svoj hviezdny moment v zápase. Už o 2 minúty neskôr nahodil loptičku pred súperovu bránu Michal Vico. Pred ňou sa najlepšie zorientoval Jakub Gálet a zasunul loptičku za chrbát Kepštu. Teov hviezdny moment prišiel o ďalšie 3 minúty. Pri súboji jeden na jedného si na dlhú ruku obhodil backhandom obrancu Nižnej, následne si položil aj brankára domácich. Potom už nemal problém trafiť prázdnu bránu a Teova radosť z krásneho gólu bola nezameniteľná. Za jeho akciu môžete zahlasovať tiež v ankete betRing momenty playoff na facebooku na linku https://www.facebook.com/SlovenskyZvazFlorbalu/videos/295119809399196. Niečo viac ako 3 minúty pred koncom to skúšali naši súperi pri hre bez brankára. Hoci sa im podarilo streliť jeden gól do brány Mészárosa, dvakrát museli sami vyťahovať loptičku z vlastnej brány. Gálet zavŕšil tretím gólom hetrik v zápase a Nôta upravil z polovice ihriska na konečných 4:8 v prospech Lida! Prvý bod za víťazstvo v tejto sérii tak uchmatli hráči Lida vo svoj prospech a pozitívne sa naladili na druhý duel, ktorý bol na programe hneď nasledujúci deň.

2. Zápas: FBK Nižná – ŠK Lido Prírodovedec 8:4 (4:0, 1:4, 3:0)

Kanadské body: Bačinský 2+1, Paulikovič 0+2, Beriac 1+0, Pagáč 1+0, Gažík 0+1

Už od úvodu druhého zápasu sa dal očakávať veľký tlak, nielen od hráčov, ale aj od domácich fanúšikov, ktorí opäť prišli v slušnom počte. Nenechali sa zahanbiť ani priaznivci Lida i, keď v menšom počte, ale v hale ich bolo počuť rovnako J

Začiatok zápasu bol síce vyrovnanejší v predchádzajúci deň, avšak hráči Lida tentoraz v bielom si nevodili vôbec zle. Dokázali sa prepracovať k viacerým sľubným šanciam, avšak Jakub Kebšta v bráne domácich tentokrát lapil všetky možnosti na skórovanie. Do štatistík sa rovnako, ako predchádzajúci zápas zapísal prvýkrát Daniel Maňkoš. Nanešťastie nie streleným gólom, ale vylúčením za hru na zemi. Domáci početnú výhodu využili a za necelú minútu vyhrávali 1:0 zásluhou Medža. Rozhodcovia nám asi chceli dopriať, a tak sme si zahrali presilovku prvýkrát v playoff aj my, avšak gólového zakončenia sme sa v nej nedočkali. Následne sa akoby niečo pokazilo a súper z Nižnej poslal až 3 kúsky cez nedôsledné bloky do brány Daniela Dobrovodského.

Skóre 4:0 pre domácich sme už raz v tejto sezóne zažili a bol z toho famózny obrat. Tréner Škarupa aj ostatní hráči si pripomínali, že obrátiť skóre so štvorgólovým mankom nie je v tomto športe nemožné. Od začiatku tretiny sa pustili do svojho súpera so všetko vervou Ondrejovia z druhej päťky. Gažíkovi s Pagáčom sa podarilo prepasírovať loptu za domáceho brankára po viacnásobných odrazoch v bránkovisku. O dve minúty ich nasledoval Bačinský a po nádhernej strele znížil už len na rozdiel dvoch gólov. Prílišná agresia prišla Pagáča draho, a tak si musel ísť odsedieť dvojminútový trest za sekanie. Ako bolo zdôrazňované viackrát, Nižná má v tejto sezóne famózne štatistiky v presilovkách, a to sa opäť potvrdilo aj v tomto prípade. Bombou od polovice Laštík dodal trochu kľudu na nižnianske palice. Prvý útok námorníkov sa však nemienil vzdať bez boja. Vladko Bačinský ukázal svoju veľkosť hráča a ponúkol Teodorovi Beriacovi možnosť na skórovanie ako na podnose. O minútu neskôr sa sám Vlado presadil zoči voči hosťujúcemu brankárovi po vysunutí od Paulikoviča. Na konci druhej tretiny tak bolo opäť zarobené na drámu. Skóre 5:4 hovorilo o nezlomnom duchu Lida, ktorý hráčov sprevádza počas celej sezóny. Nanešťastie sa pred koncom tretiny Daniel Maňkoš zahral opäť na strelca. Najskôr na začiatku striedania rozohrávanú loptičku zo štandardnej situácie zahral nevydarene a takmer zostrelil niekoľkých spoluhráčov na striedačke vrátane trénera. Potom asi o 20 sekúnd neskôr sa už trafil do bieleho, teda Pagáčovi do hlavy. Ten dezorientovaný a v snahe zabrániť v akcii Oravákom po odrazenej loptičke sekol zozadu domáceho hráča, čo znamenalo automaticky dvojminútový trest. Mravenečníci však oslabenie rozdelené druhou prestávkou ustáli.

 V tretej tretine žiaľ zvlhol pušný prach hráčom Lida. Po individuálnych chybách hostí sa domáci hráči utrhli do štvorgólového vedenia. Daniel Dobrovodský v bráne Lida, robil, čo mohol, ale sám gólostroj zastaviť nedokázal. Postupne sa presadili Bachan, Čuporák a Medžo, a to ešte ostávalo dohrať 10 minút do konca zápasu. Mravenečníkom bola ponúknutá aj málo vídaná presilovka o dvoch hráčov, avšak v sľubných pozíciách sa zakaždým hráčom v bielom skĺzla loptička z čepele a to pochovalo, aj šance na obrat v zápase. V závere sme ešte zaznamenal vylúčenia Gáleta a Bačinského, ale to už neprinieslo žiadnu zmenu na ukazovateli skóre. Po 60. minútach tak mohla Nižná sláviť vyrovnanie štvrťfinálovej série víťazstvom 8:4.

Po dvoch zápasoch v srdci Oravy je stav vyrovnaný 1:1. Vyrovnaný je nielen počet víťazných bodov, ale aj celkové skóre. Obidva zápasy skončili navlas totožným skóre 8:4. Môžeme, teda odhadovať, že zvyšok štvrťfinálovej série betRing florbalovej extraligy medzi Nižnou a ŠK Lido bude maximálne vyrovnaný. Séria sa cez víkend sťahuje do hlavného mesta Slovenska. V nedeľu Vás čakáme v Záhorskej Bystrici o 17. hodine. V rovnaký čas, ale na inom mieste odohráme duel v pondelok. Dejiskom bude aréna nového Domu Športu pri obchodnom centre Vivo!. Ak sa náhodou nestíhate dostaviť na pondelkový štvrtý duel, môžete si ho vychutnať tiež na televíznych obrazovkách športovej televízie Joj Športu.

Treba konštatovať, že diváci nám na Orave pripravili ozaj to pravé športové prostredie, v ktorom je radosť hrať. Budeme veľmi radi, ak nás prídete podporiť na domáce zápasy v Bratislave a poženiete svojimi hlasivkami vpred hráčov domáceho Lida. Hrá sa o veľa, každý jeden gól môže zmeniť priebeh série a nakloniť misky váh pre jednu alebo druhú stranu. Neváhajte a príďte si vychutnať zápasy play off po troch rokoch.

Tešíme sa na Vás!

Autor: Ondrej Pagáč

Foto: Lukáš Marhefka