O postupe rozhodne piaty zápas

mar 23, 2022 | Extraliga muži

Štvrťfinálová bitka medzi mravenečníkmi a junákmi z Oravy pokračovala druhý víkend za sebou. Prvý zápas sa odohral v nedeľu v Záhorskej Bystrici. Povrch v ŠH v Záhorskej Bystrici vyhovoval obom tímom, čo sa pretavilo aj do výsledku. Zápas číslo 2 sa odohrával v novom Dome Športu. Rýchlejšia loptička narobila problémy tímom na oboch stranách.

ŠK Lido Prírodovedec – FBK Nižná 10:5 (0:0, 5:2, 5:3)

Kanadské body: Beriac 5+1, Bačinský 2+4, Lelák 1+2, Dluhoš 1+1, Kopecký 1+0, Szabo 0+1

Foto: Hugo Votruba

Už podľa počtu divákov v hale bolo zjavné, že florbal, na ktorí prišli bude atraktívny. A tak sa aj stalo. Taktická bitka začala už od úvodného hvizdu. Ani jeden tím nemal v pláne zobrať prehru. Kvalitné bránenie a rozvážnosť na prihrávke bola doménou oboch tímov. Šance sa zrodili na oboch stranách. Námorníkom chýbal malý kúsok šťastia ku streleniu gólu. Všetky gólové príležitosti hostí však mazal skvelý Paľo Veninger. Aj vďaka tomu sa prvá tretina skončila 0:0.

Do druhej tretiny lepšie skočili mravenečníci. Už minútu a pol po začiatku tretiny našiel presnou krížnou prihrávkou Vladko Bačinský voľného Riška Leláka a ten z prvej trafil do odkrytej brány. O dve minúty, po rýchlej prihrávke od Aďa Szaba sa do zakončenia dostal Bačinský. Vladko strelou z prvej od mantinelu zvyšoval náskok prírodovedcov. Presilovú hru, ktorá bola pridelená domácim, využil Teo Beriac. Prihrávku na malé bránkovisko mu poslal spoza brány Riško Dluhoš. Tempo liďákov neušlo oku pozorného diváka. „Prekaziť“ tento stroj mal v pláne Ondrej Gažík, vylúčením za sekanie. To sa však nestalo. Mravenečníci k oslabovej hre pristúpili zodpovedne (ako počas celej sezóny). Dokonca sa im v nej podarilo skórovať. Ďačovský rýchlik Vladko zachytil prihrávku hostí v obrannom pásme a spolu s Beriacom po boku sa rozbehli smer brána. Vladko sa o body podelil a prihral Teovi. Gól na 5:0 prepašoval za brankára hostí Vladko Bačinský, po vzdušnej prihrávke z obrany od Riška Leláka. Vydarenú úvodnú desaťminútovku zaobalil Teo Beriac nedovoleným vrážaním. V čase 32:56 sa presadili aj hostia a to hneď dvoma gólmi, v rozpätí 70 sekúnd. Pred koncom druhej tretiny si na 2 minúty za sekanie išiel na trestnú lavicu oddýchnuť Rišo Lelák. Ani tretia presilová hra sa pre Nižňancov gólom neskončila. Obetavá robota obranných formácií narobila hosťom veľké problémy.

Foto: Hugo Votruba

Už 45 sekúnd po začiatku tretej tretiny bol Tejko opäť unavený a išiel si oddýchnuť na 2 minúty. Po prelievanej hre zo strany na stranu sa podarilo dať gól. Opäť prírodovedcom. Na svedomí ho mala trojica Dluhoš, Szabo a Beriac. Dluhoš si potiahol loptičku po mantinely a vystrelil. Odrazená lopta sa dostala k Aďovi a ten backhandom našiel Tejka, ktorý z prvej strelil svoj tretí gól. Hostia nestrácali nádej a podarilo sa im znížiť na 6:3. To sa však nepáčilo Tomášovi Kopeckému, ktorý na druhýkrát prestrelil brankára domácich. Po buly sa po pár kľučkách dostal do výhodnej pozície Lukáš Nôta. Odzbrojený bol v poslednej sekunde, avšak nečisto. Rozhodca nariadil trestné strieľanie. Luky nechal nájazd na svojho dobrého kamaráta Tea. Dobre urobil. Teo po rýchlom premiešaní pred bránou oklamal pohybom gólmana Nižnej a s ladnosťou ho prekonal. Neustále dobiedzajúci útočníci hostí našli na svojich hokejkách ešte 2 góly. Zverenci Tomáša Škarupu 7 minút do konca vyhrávali s náskokom 3 gólov. Riškovi sa viac páčil náskok 4 gólov, a tak z polovice ihriska zatiahol loptu za chrbát a zvyšoval náskok. Pohodlné vedenie spečatil minútu pred koncom Teo Beriac svojim PIATYM gólom. Na tabuli svietil výsledok 10:5 a na tvárach mravenečníkov úsmev.

Foto: Hugo Votruba

ŠK Lido Prírodovedec – FBK Nižná 3:8 (2:1, 0:4, 1:3)

Kanadské body: Beriac 1+0, Dluhoš 1+0, Nôta 1+0, Lelák 0+1, Szabo 0+1, Pagáč 0+1

Pondelkový zápas sa odohrával v hale s rozhodne väčšou kapacitou. Museli sa tam, predsa zmestiť aj kameramani z JOJ ŠPORT. Oficiálny nástup, štátna hymna, pokyn z réžie a mohlo sa začať.

Foto Hugo Votruba

Prvý gól zápasu strelili hostia už v štvrtej minúte. Odpoveď mravenečníkov trvala zhruba rovnako. Prihrávka od Riška Leláka, ktorá bola stečovaná, sa aj tak dostala až k úplne nestráženému Tejkovi. Teo si s loptou pred bránou poradil a poslal ju za chrbát bezmocne naťahujúceho sa brankára. V čase 14:50 dostali mravenečníci k dispozícií presilovú hru. Súhra spoluhráčov z Capitol Floorball Team, Riška Dluhoša a Aďa Szaba zariadila gól v presilovke. Z prvej tretiny odchádzali spokojnejší námorníci.

Druhá tretina patrila hosťom. Vyrovnávajúci gól strelili už po dva a pol minúte. Gól, ktorým si zaistili vedenie strelili hneď o minútu neskôr. Nepremenené šance liďákov nebolo to, načo boli zvyknutí z nedele. V čase 30:21, po hraničnom zákroku na malom bránkovisku nasledovalo trestné strieľanie. Loptu si na stredový kruh postavil obávaný kanonier hostí. Reguly síce najprv trafil tyč, no lopta sa nešťastne odrazila Gabovi Meszárosovi do chrbta a zapadla do brány. Piaty gól hostia strelili iba 28 sekúnd po premenenom nájazde. Nepresnosti na hokejkách vyviedli mravenečníkov z miery.

Foto: Hugo Votruba

Vzájomný trest za hrubosť si po vysvetľovaní v rohu ihriska išli odsedieť Beriac a Laštík. Hru 4 na 4 nevyužil ani jeden tím. V čase 49:33 prišiel verdikt z trénerského postu: „Striedame brankárov“. Gaba Meszárosa vymenil Palo Veninger. Pali dodal Lukášovi chuť do gólu. V čase 50:24 totižto po prihrávke od kapitána Ondreja Pagáča znižoval na 3:5. Rozdiel dvoch gólov na tabuli žiaľ dlho nesvietil. Hostia sa po 90 sekundách dostali opäť na rozdiel gólov troch. Aďo Szabo ku koncu zápasu zavítal na trestnú lavicu. Námorníci v oslabovej hre neinkasovali, dokonca sa dostali do šancí. Junáci z Oravy sa do konca zápasu presadili ešte 2 krát. Konečný stav zápasu 3:8.

Ďakujeme za podporu každému jednému divákovi, ktorý prišiel fandiť na play-off zápasy. Podpora na ihrisku bola cítiť počas každého doterajšieho stretnutia. Štvrťfinálová séria sa tak bude hrať na 5 zápasov (ako jediná tento rok). Piaty zápas sa odohrá na Orave už túto stredu 23.3. o 20:00. Príďte nám pomôcť s postupom do semifinále! Potrebujeme vás. Pre tých, ktorí nebudú môcť prísť je tu online prenos z huste.tv. Link na zápas vám prinesiem na našom facebooku a instagrame.

Držte nám palce!

Autor: Noel Gondáš