JAKUB HORECKÝ na lavičke LIDA

jún 5, 2022 | Klub

Športový klub Lido zaznamenal v poslednom súťažnom ročníku betRing extraligy mužov vo florbale historicky najlepšie umiestnenie, keď sa mu podarilo prepracovať do semifinále medzi štyri najlepšie celky na Slovensku, kde podľahol neskoršiemu majstrovi z 1. FBC Florbal Trenčín. Nakoľko dovtedajší tréner Tomáš Škarupa prejavil ešte stálu hráčsku ambíciu, muselo sa vedenie bratislavského klubu poobzerať po novom lodivodovi. Manažment oslovil s touto ponukou súčasného reprezentačného kouča a člena hráčskeho, ale aj realizačného tímu Tsunami Záhorská Bystrica – Jakuba Horeckého. Rokovania, ako už možno tušíte boli úspešné, a preto Vám predstavujeme trénera mužského výberu Lida a takisto aj šéftrénera mládeže na novú sezónu 2022/2023
 
Čau Kubo, vedel by si nám na začiatok v krátkosti zhrnúť tvoju hráčsku a trénerskú florbalovú kariéru?

Moje florbalové začiatky sa píšu v klube Bogdau Stupava, v ktorom som pôsobil niekoľko rokov v mládežníckom florbale. Na florbal som ako mnoho chalanov v mojom veku prešiel z hokejbalu. Náš káder postupne dopĺňali chalani zo Záhorskej Bystrice, až sme celkom prešli pod klub Tsunami Záhorská Bystrica. V tomto klube som zažil najväčšie úspechy v najvyššej súťaži mužov od bronzu pod trénerom Rolom Bluskom, cez niekoľko strieborných a zlatých medailí, až po víťazstvá na medzinárodných turnajoch. Ako tréner som začal pôsobiť asi 7 rokov vzad, keď som prebral kategóriu mladších žiakov. Tento ročník som odovzdal do mužov uplynulú sezónu. Niekoľko sezón som pôsobil aj pri mužskom celku Tsunami spolu s Martinom Kubovičom. Taktiež som v minulom cykle U19 pôsobil ako asistent trénera Mareka Onderka pri reprezentácii juniorov. Všetky tieto udalosti mi dali dostatok skúseností a energie, aby som sa stal trénerom juniorskej reprezentácie a aktuálne aj trénerom mužov v extraligovom tíme. Všetkým kolegom, spoluhráčom či zverencom, s ktorými sa mi pretli cesty v Tsunami zo srdca ďakujem a držím palce v ďalšej práci.
 
Prečo si si vybral práve Lido?

Už niekoľko sezón si všímam že Lido funguje trochu inak. Klub prebrala partia mladých chalanov, ktorí majú jasné ciele a robia všetko pre to, aby klub posúvali neustále vpred. Považujem sa za veľmi podobného človeka a myslím si že do tejto partie zapadnem. Rovnako ponuka viesť A-tim a zároveň nastavovať celú koncepciu trénovania je pre mňa ďalší splnený sen.

Vieš nám priblížiť ako prebiehali rozhovory o novom angažmá v Lide?

Ponuka prišla ako blesk z čistého neba. Zazvonil mi telefón, prešlo pár stretnutí, pár ďalších telefonátov, s chalanmi sme zistili, že naše predstavy ako robiť florbal sa prelínajú a už to bolo upečené.


Čo rozhodlo v prospech, aby si kývol na ponuku viesť florbalový tím, ktorý dosiahol minulý rok svoj historický úspech 4. miestom v najvyššej slovenskej súťaži?

Ešte v priebehu minulej sezóny som považoval Lido za čierneho koňa extraligy. Káder mužov má veľký potenciál a je tam veľa kvalitného hráčskeho materiálu. V kombinácii so spomenutým nastavením predstáv na jednu vlnu spolu s vedením klubu som sa rozhodol, že idem do toho.
 
Aké sú tvoje ambície v nasledujúcej sezóne medzi mužmi?

Prebrať mužský tím po najväčšom úspechu klubu je veľká zodpovednosť a týmto vzdávam hold trénerovi Škarupovi a všetkým, ktorí sa o tento úspech v klube postarali. Na druhej strane snažím si dať vždy tie najvyššie ciele. Chcem do hry Lida implementovať prvky moderného a medzinárodného florbalu a od začiatku nastaviť tím na  víťaznú mentalitu.
 
Popri trénerovi v Lide vedieš aj slovenskú juniorskú reprezentáciu. Sú v klube adepti, ktorí by sa mohli pobiť o pozvánku zahrať si v najcennejšom drese? Ako budeš pristupovať k ich športovému napredovaniu?

Lido v juniorskej extralige nebolo vôbec ľahkým súperom. Nakoniec som sa o tom presvedčil sám, keď som pôsobil minulú sezónu na lavičke juniorov Tsunami. V kádri juniorov sú zaujímavé mená, ktorých neustále sledujeme spolu s realizačným tímom U19, napr. Skysľak, Morávek či Prokop. Budem sa snažiť nastaviť koncept trénovania, aby mal každý hráč dostatočný priestor na športové a florbalové zlepšenie, takže verím, že sa k týmto menám pridajú časom aj ďalšie.
 
Spolu s mužskou vetvou budeš od novej sezóny dozorovať aj nad mládežníckou časťou klubu. Aké budú tvoje hlavné ciele v mládeži? V čom bude spočívať tvoja práca s mladšími hráčmi a hráčkami, prípadne s ich trénermi?

Na túto pozíciu v klube sa rovnako veľmi teším. Cieľom je nastaviť koncepciu tréningového procesu od najnižších kategórii, aby rešpektovala jednak senzitívne obdobia športového rozvoja detí a zároveň dávala jednotný ucelený proces rozvoja florbalového hráča pre účely A-tímu. Mojím osobným cieľom na tejto pozícii je vytvoriť z detí čo najviac hráčov florbalu, ktorí budú zároveň komplexnými športovcami a správnymi ľuďmi.
 
Jakubovi ďakujeme veľmi pekne za rozhovor. Tešíme sa na jeho pôsobenie na lavičke prírodovedcov a prajeme mu nech sa podarí dosiahnuť všetky vytýčené ciele a želáme veľa úspechov!
 
Autor: Ondrej Pagáč