Omladená Nižná nás svojim vysokým napádaním nezaskočila. Z Oravy sme priviezli plný bodový zisk

Uplynulú sobotu sa v ďalekom Mútnom uskutočnilo piate kolo slovenskej mužskej extraligy, v ktorom sme si zmerali sily s tímom, z ktorého do Lida za posledné roky prišlo viacero výborných hráčov. Do zápasu proti Nižnej sme sa museli zaobísť bez viacerých pilierov základnej zostavy. Príležitosť ukázať sa dostali juniori, ktorí sa trénerovi odplatili za dôveru viac ako obstojne. Po, s našimi oravskými priateľmi ako vždy férovom zápase, sme zaknihovali štvrté víťazstvo v rade.

FBK NIžná - ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 6:9

Kanadské body: Nehila (2+3), Nôta (3+0), Tvrdoň (1+1), Franek (1+0), Gálet (1+0), Kusenda (1+0), Kopecký (0+1), Lelák (0+1), Morávek (0+1), Šablica (0+1)

Po niekoľkých rokoch sme na „zápoľenie“ vycestovali v období roka, kedy na Orave ešte nie je sneh, mráz, ľad, studený vietor a cesty plné snežnú kalamitu sprevádzajúcich javov. Mohlo by sa teda zdať, že budeme pripravení do zápasu vletieť v plnom nasadení už od prvej minúty. Opak bol však pravdou. Po päťhodinovej ceste mikrobusom sme mali aj v peknom počasí veľmi pomalý štart. V 8. minúte využil našu nekoncentrovanosť domáci Řezáč, ktorý si zo štandardnej situácie narážačkou o mantinel poradil s naivne napádajúcimi Kusendom a Gažíkom a následnou strelou od pravého mantinelu prekonal Dobrovodského. V 11. minúte bol za dohranie súboja bez hokejky vylúčený kapitán Gažík. Hru v oslabení sme dokázali prežiť, ba čo viac, dve sekundy pred jej uplynutím vybojoval vylúčenie súperovho hráča Šablica. U jediného modrookého blonďáka, ktorý sa kedy narodil, resp. narodí v Topoľčanoch, tento moment vyvolal na trestnej lavici okamžitú eufóriu, pod vplyvom ktorej vstúpil na hraciu plochu, aj keď do konca jeho trestu zostávali ešte dve sekundy. Z Gažíkových dvoch minút na trestnej lavici teda razom boli minúty štyri. Ako to už býva zvykom, aj v tomto momente bola hra štyroch proti štyrom vodou na mlyn pre naše rýchle pušky, najmä pre bývalého hráča Nižnej Peťa Nehilu. Ten si z pozície posledného hráča v našej obrane vymenil na jeden dotyk loptičku so Šablicom, naštartoval svoj osemvalec a hráčom Nižnej už nezostávalo nič iné, len sledovať, ako ich rožkovanský „Road Runner“ rýchlostne zničí. Zakončenie do ľavého horného rohu už bolo iba čerešničkou na torte. Po Kažimírovej strate lopty v útočnom rohu a následnom seknutí prameniaceho z dočahovania utekajúceho súpera sme museli čeliť ďalšej hre v početnej nevýhode. Aj túto sme dokázali prežiť bez gólovej ujmy. V 17. minúte vyčíhal rozohrávku súpera Franek a po vypichnutí loptičky na strede ihriska prekonal Staroňa v bráne.

Po dravom prieniku Tvrdoňa a jeho natlačení sa pred brankára domácich mu pri snahe o obhodenie si Staroňa ušla loptička a Kusenda ukázal, že je florbalovým Stankom Šestákom – stal presne tam, kde mal, aby sa k nemu zo schrumáže len tak random dokotúľala loptička a on mohol skórovať tie najjednoduchšie góly, aké môžu vo florbale padnúť. V 24. minúte sme Nižnej odskočili už na rozdiel troch gólov. Po nahrávke na mantinel urobil Morávek na pressujúceho Nižňanca veľmi skúsenú sťahovačku, po ktorej našiel milimetrovou prihrávkou pomedzi centra a podhrota domácich Gáleta. Strelec jeho rangu otvorenú príležitosť využil a projektilom ponad rameno brankára pridal štvrtý gól námorníkov. V 26. minúte však prišiel zbytočný výpadok koncentrácie. Prvýkrát „the buteľs“ gólovo udreli po štandardnej situácii nadväzujúcej na diskutabilný verdikt rozhodcu. Všetci hráči druhej formácie nachádzajúci sa na palubovke, vrátane brankára, vložili svoju energiu do protestov voči tomuto verdiktu a nesústredili sa na hru. To Nižňanci umne využili a po okamžitom rozohraní štandardnej situácie na polovici ihriska stamkosovským one-timerom prekonali Dobrovodského. Po následnom buly došlo k zlyhaniu komunikácie pri preberaní hráčov v trojlístku Morávek-Vico-Franek a chlapci spod Ostražice sa opäť dostali do zápasu. Zo zápasu, ktorého obraty sme držali pevne pod kontrolou, bola zrazu zbytočná otvorená dráma. Väčší pokoj na naše florbalky priniesli v 30. minúte Nôta s Nehilom. Druhý menovaný na polovici ihriska zachytil snahu brankára domácich výhodom vyslať útočníka do brejku 1 na 0. Po preskenovaní ihriska našiel na mantineli osamoteného Nôtu a čo sa dialo ďalej, už je všetkým priaznivcom florbalu jasné. Upokojenie situácie netrvalo ani 5 minút, nakoľko v 35. minúte skratovali mentálne ističe potomkovi uhorských zemepánov z Východu v našich farbách Rolymu Kažimírovi, ktorý po strate lopty z pozície posledného hráča ponúkol Nižnej gól ako na zlatom podnose. Do konca tretiny sa už nič závažné neudialo a do kabín sme odchádzali za stavu 4:5.

O zvýšenie na 4:6 sa, tak, ako pri poslednom góle, opäť postaral najviac strach-naháňajúci útočný dvojzáprah ligy. Z nevinne vyzerajúcej nahrávky Nehilu dokázal Nôta pozoruhodne zaskočiť gólmana domácich a ten na gólový pozdrav rimavskosobotského fantóma nestihol zareagovať. V 45. minúte musel po strate lopty zaťahovať ručnú brzdu Kažimír a Nižnej tak bolo dopriate trestné strieľanie. K jeho exekúcii sa postavil najproduktívnejší hráč a zároveň najväčšia legenda žlto-modrých Tomáš Reguly. Pri finálnej kľučke na Dobrovodského mu na naše šťastie ušla loptička. Dobrovodský sa tak mohol tešiť z bezzákrokového zlikvidovania „Guľového“ samostatného nájazdu. Po zápase však svojim spoluhráčom nezabudol hrdo pripomenúť, že nájazd by s prehľadom zlikvidoval aj, keby strelcovi loptička neskĺzla, pretože ho mal dokonale prečítaného. Nuž, vyhodnocovanie miery objektivity tohto hodnotenia asi prenecháme veštici Jolande. Na 4:7 zvýšil opäť po neuveriteľnej akcelerácii Nehila. Rozohrávku súpera z rohu ihriska zachytila kompaktne postavená obrana, z ktorej Peťulo vystrelil sťa delová guľa vyslaná z Čiernej Perly, ktorá práve zostrelila sťažeň vašej lode. Po tom, ako obrancu bežecky zničil na piatich metroch sa krásne pozrel na bránku, aby v postoji brankára našiel škúlinku, do ktorej milimetrovo vtesnal svoje zakončenie. Nižňancom vlial do žíl 8 minút pred koncom stretnutia dávku nádeje hráč číslo 8 Žák, ktorý po zbŕklom nábehu štyroch hráčov do útoku a zabudnutí na zadné vrátka premenil na gól jednoduchý protiútok dvoch proti jednému. Ako už po niekoľkýkrát v zápase, aj teraz sme dokázali náporu Nižnej odolať, a vrátiť na dostrel troch gólov. K štandardnej situácii sa postavil Lelák a jeho milimetrovo narysovaná prihrávka prešla priam až magicky cez všetkých 5 hokejok brániacich hráčov až na nabiehajúceho Tvrdoňa, ktorý zaznamenal premiérový gól v mužskej extralige. Po strate lopty Kopeckého na hranici transportnej zóny ešte Nižňanci znížili, ale na viac sa už nezmohli. Gólovú poistku pridal po, po hre bez brankára rozhádzaných domácich, Nôta. Napriek tomu, že mu pred odkrytou bránkou stál osamotený Vico, to zobral Nôta na seba a upravil tak na konečných 6:9. Dobre urobil.

Najbližšie nás čaká opäť zápas na palubovke hostí. 12.10. sa predstavíme v Dubnici, kde si zmeriame sily s nováčikom z ŠK Victory Stars. Držte nám palce!

Zdroj foto: Hugo Votruba; ŠK Lido Prírodovedec