Po stopercentnom domácom víkende so štvrťfinálovým mečbalom

Uplynulý víkend odohrala osmička najlepších slovenských tímov svoje prvé dvojzápasy v rámci play-off najvyššej súťaže. Našim súperom pre štvrťfinálovú sériu sa stalo ATU Košice, ktoré sa po základnej časti umiestnilo na piatom mieste, a teda dve priečky pod nami. Táto séria bola pred jej začiatkom florbalovými odbornými kruhmi označovaná ako súboj pracovitosti na jednej strane (Lido) a talentu na strane druhej (ATU). Napriek vynikajúcej palicovej technike a okulahodiacim kombináciám, ktorými ja ATU na florbalovej mape dlhé roky známe, boli zápasy poznačené veľkým množstvom faulov na mantineloch a nepríjemných dohrávaní súbojov po odovzdaní loptičky. Náš súper zvolil jasnú taktiku, ktorou sa nám chcel dostať pod kožu a vyhodiť nás z koncentrácie, avšak neúspešne. Ukázali sme veľkú mentálnu odolnosť a aj napriek existencii množstva rušivých elementov stopercentný „focus“ na florbal. Do Košíc teda cestujeme s vedením 2:0 na zápasy. Od semifinále nás delí jediné víťazstvo.

V historickom kontexte predstavuje ATU tím, pre ktorý bolo Lido dlhé roky jednoduchou korisťou. Od opätovného návratu Lida medzi extraligovú elitu v roku 2014 sme prvýkrát dokázali zdolať akademikov až v sezóne 2018/2019 výsledkom 6:5. V sezónach 2015/2016, 2017/2018 a 2019/2020 nám výsledkami 2:13, 1:12 a 0:11 pripravili najvyššie prehry spomedzi všetkých našich zápasov v daných sezónach. V rokoch 2011 a 2016 si nás ATU zvolilo za svojho štvrťfinálového play-off súpera. Obe série sme prehrali 3:0 na zápasy, pričom najmä tretí zápas v neskoršej sérii, ktorý sme prehrali 8:9 po predĺžení, nás dodnes trhá zo snov. Počas posledných sezón sa však karta pomaly začala otáčať. Naposledy sme „ATUčku“ podľahli ešte 09.10.2021. Od tohto momentu sme nášmu súperovi vždy ukoristili plný počet bodov, avšak zakaždým len s rozdielom jedného alebo dvoch gólov.

Štvrťfinále 1: ŠK Lido Prírodovedec – FBK ATU Košice 8:2

Kanadské body: Nôta (3+2), Nehila (1+1), Bachan (1+0), Gálet (1+0), Gažík (1+0), Pagáč (1+0), Bačinský (0+1), Lelák (0+1), Paulikovič (0+1), Mészáros (0+1)

V sobotňajšom zápase otvoril skóre už 48 sekúnd od zaznenia štátnej hymny Ondrej Pagáč, na ktorého Košičania pri snahe o vytvorenie tlaku na Paulikoviča spracúvajúceho skackajúcu loptičku trestuhodne zabudli. Vo svojom druhom striedaní sa nešťastne zranil náš ofenzívny klenot Beriac, ktorý už do ďalšieho diania nezasiahol. Zranenie však nie je vážne a šanca, že Tea uvidíme na palubovke v odvetných zápasoch, stále žije. V 19. minúte zvýšil na 2:0 Gažík, ktorý finálnu prihrávku Leláka trafil asi najhoršie, ako mohol. Svojim nemotorným zakončením prekvapil nielen seba, ale aj brániaceho Ferenca, ktorý najprv stratil loptičku z dohľadu, aby si ju následne popod Turekov lakeť upratal do vlastnej siete.

V úvode druhej tretiny potrestal zaváhanie Gažíka svojim prvým gólom v sezóne hosťujúci Dragoň. Nabudení Košičania pridali na obrátkach. V 26. minúte zvýšili aktivitu až príliš ponad povolený rámec. Na mantineli nedovolene dohral Nôtu kapitán hostí Čonka-Skyba. Ponúknutú presilovú hru využil po 22 sekundách presne mierenou strelou k tyčke, ponad nohu Tureka v bráne Nehila. Do konca tretiny sme svojou nedisciplínovanosťou ponúkli súperovi dve presilové hry aj my, avšak obe naše „special-teamy“ napriek viacerým šanciam akademikov zvládli ubrániť bez inkasovaného gólu.

Úvod posledného dejstva patril našej prvej formácii. V 42. minúte Peter Nehila s loptičkou pod svojou kontrolou na osi všetkých brániacich Košičanov presvedčil o tom, že bude strieľať, avšak v poslednej chvíli loptičku posunul do jazdy nabiehajúcemu Nôtovi, ktorý nemal najmenší problém trafiť odkrytú svätyňu súpera. O dve minúty neskôr plynule pokračoval v trajektórii výjazdu z rozohrávky Bachan, aby si svojim pohybom uvoľnil priestor v druhej vlne. Naše ofenzívne eso Lukáš Nôta tento nábeh zaregistroval a po výmene loptičky s Pagáčom naservíroval Bachanovi príležitosť ako na zlatom podnose. „Bašista“ ukázal svoje skúsenosti a loptičku poslal do súperovej bránky aj napriek tomu, že strieľal cez ruku. V 47. minúte došlo k potýčke medzi Rolym Kažimírom a hosťujúcim Pazsiczkým, ktorá bola odmenená vzájomným dvojminútovým vylúčením. Napriek tomu, že sa hralo v rovnovážnom počte, bola pre nás hra štyroch proti štyrom vzhľadom na fyzickú pripravenosť v kombinácii s bežeckými schopnosťami našich agilných individualít výhodou. Vyčerpaní Košičania nestíhali pokrývať ihrisko, na ktorom zrazu bolo oveľa viac miesta. Okolnosti využil jeden z najpovolanejších na takéto situácie, ďačovský rýchlik Vladko Bačinský, ktorý na polovici ihriska naštartoval svoje motory, aby sa dostal až do streleckej pozície. V nej však našiel ešte lepšie postaveného Nôtu, ktorý už len doťukol loptičku z bezprostrednej blízkosti do prázdnej bránky.

Na svetelnej tabuli svietilo skóre 6:1 a súperovi už nezostávalo nič iné, len vrhnúť všetky sily do útoku. Dvanásť minút pred koncom zápasu odvolali brankára a skúšali šťastie so šiestimi hráčmi v poli. V 51. minúte zablokoval odrazenú krížnu prihrávku Nôta. V stotine sekundy ukázal svoj strelecký inštinkt zabijaka a loptičku odpálil z tridsiatich metrov presne do opustenej bránky. O čestný zásah Košíc pri hre bez brankára sa postaral Kerekeš. Minútu a pól do konca stretnutia ešte upravil na konečných 8:2 chobotničiak Gálet, ktorý svojimi dlhými chápadlami na prekvapenie všetkých Košičanov zachytil jednu z prihrávok, aby následne skóroval do prázdnej brány.

Štvrťfinále 2: ŠK Lido Prírodovedec – FBK ATU Košice 9:5

Kanadské body: Nôta (2+5), Bachan (4+0), Bačinský (1+1), Lelák (1+0), Steller (1+0), Kopecký (0+1), Pagáč (0+1), Paulikovič (0+1)

Druhý zápas série začal veľmi z ostra. Hostia tvrdo využívali každú príležitosť na kontakt. V úvodných minútach nás až takouto mierou intenzity nedovolených zákrokov zaskočili. Rozhodení z rytmu z predošlého zápasu a z rozcvičky sme sa prispôsobili ich hre, následkom čoho boli dva rýchle góly a skóre 0:2 už v šiestej minúte. Na konci šiestej minúty si po sérii dohraní, ktoré na florbalových palubovkách nemajú priestor, vyšliapol na Bachana Navrátil. Nasledovala presilová hra, v ktorej hostí potrestal strelou z ostrého uhla priamo sám faulovaný Bachan. Na 2:2 vyrovnával Nôta, ktorý stál presne tam, kde mal, aby po odraze od zadného mantinelu premenil na gól nepresnú strelu Paulikoviča. V závere tretiny sa proti pravidlám previnil „všadebol“ Bachan. V ponúknutej presilovej hre natiahol strelu spoza tela košický kapitán Čonka-Skyba a utešenou delovkou pod brvno nedal Dobrovodskému šancu na zákrok.

Prostredná tretina by sa dala charakterizovať ako tretina skratov najskúsenejších hráčov Košíc a stopercentnej efektivity našej presilovkovej formácie. Postupne boli za nevyberavé zákroky vylúčení Kročko, Čonka-Skyba a Talarovič. Presilové hry využili 2x Bachan a Bačinský. Pred druhou prestávkou figurovalo v zápise skóre 5:3.

V úvode tretej tretiny priniesol pokoj na naše hokejky odskočením na bezpečnejší rozdiel troch gólov Nôta. V 47. minúte si Košičania nevypočítali striedania a niekoľko sekúnd hrali šiesti. V hre v oslabení zákerne dohral Bachana Németh, výsledkom čoho bola presilová hra piatich proti trom. Obe početné výhody sme dokázali využiť, po Nôtových prihrávkach skórovali Lelák a svojim neuveriteľným štvrtým gólom v zápase Bachan. Okamžite po presilovke pridala deviaty gól tretia formácia. Akciu hodnú učebníc florbalových taktík zakončil po Kopeckého prihrávke Steller, ktorý namiesto jednoduchého upratania loptičky ponad rezignovaného Tureka vyvesil milimetrový vinkel ala švédsky superstrelec Alex Galante-Carlstrom. Košičania boli nútení už v polovici tretej tretiny opäť vyskúšať hru bez brankára. Tentokrát sa v početnej výhode šiestich proti piatim nepresadili raz, ale dvakrát. Nám sa odkrytú bránku nepodarilo trafiť ani raz.

Na vytúžený postup do semifinále potrebujeme zdolať ATU ešte raz, na ich domácej palubovke. Prvý mečbal budeme mať k dispozícii v sobotu 23.03. o 17:00 v Športovej hale SOŠ Ostrovského v Košiciach. Uvedomujeme si silu súpera a fakt, že nás čaká veľká florbalová mastenica a boj o každý milimeter ihriska, preto sa na súpera pripravujeme každý deň, vo vysokej intenzite. Za akúkoľvek formu podpory Vám budeme vďační. Držte nám palce!

Zdroj foto: Hugo Votruba