Po trápení sa s Capitolom znamenal zodpovedný výkon na Florku zisk šiestich bodov

Druhý hrací týždeň extraligy priniesol fanúšikom fúziu dvoch hracích kôl do jedného víkendu. Pre nás to znamenalo, že po piatkovom derby s bratislavskými „Caps“ sme museli v nedeľu skoro ráno vycestovať do košickej Multihaly, v ktorej bolo úvodné buly proti našim minuloročným semifinálovým súperom naplánované už na 14:00. Plný bodový zisk znamená odlepenie sa z poslednej priečky tabuľky a posun na piate miesto.

ŠK Lido Prírodovedec Bratislava - TEMPISH Capitol Floorball Club 5:4

Kanadské body: Nôta (2+0), Bachan (0+2), Gálet (1+0), Kopecký (1+0), Kusenda (1+0), Lelák (0+1), Vico (0+1)

Capitol počas letnej extraligovej prestávky hráčsky posilnil na viacerých pozíciách, čím zvýšil svoju ligovú konkurencieschopnosť a kvalitu. Nič to však nemenilo na tom, že sme boli obrovským papierovým favoritom. Už v tretej minúte rozjasal našich fanúšikov Nôta, ktorý už tri sekundy po vzájomnom vylúčení Leláka s Pavlákom prekonal z takmer nulového uhla brankára hostí. V hre 4 na 4, ktorá je našou doménou, sme dobíjali Pempekovu svätyňu, avšak bezúspešne. Do konca tretiny sa už skóre nezmenilo. Diváci mohli sledovať nie moc oku lahodiaci florbal, ktorý bol charakteristický našim držaním lopty a obliehaním súperovej polovice, avšak bez vypracovania si vážnejších gólových príležitostí.

V úvode tretej tretiny sa po Lelákovej strate lopty v transportnej zóne dostal k zakončeniu hosťujúci Hurajt, ktorého strela sa pomedzi Juskove nohy zakotúľala do siete s poriadnou dávkou šťastia. Preklopenie gólových misiek váh na našu stranu zabezpečil v 28. minúte Gálet. Po strele zo štandardnej situácie súpera zblokovanej Vicom zakončil rýchly protiútok presne mierenou strelou. Brankárovi hostí nedal šancu na zákrok. Z vedenia sme sa tešili len 47 sekúnd. Trestuhodne opustený Dluhoš v streleckej pozícii zúročil milimetrovú prihrávku svojho spoluhráča. V rozmedzí ďalších troch minút sa nám podarilo prvýkrát odskočiť na rozdiel dvoch gólov. Pri prvom z nich ukázal svoje svetové strelecké parametre Nôta, ktorý vybojoval loptičku na mantineli, potiahol si ju do dostatočnej blízkosti k súperovej bránke a ľahučkou strelou zápästím milimetrovo vymietol protiľahlý roh. Druhý vsietil strelou z kolíka premiérovo v drese Lida piešťanský „krocan“ Kusenda. Diváci mohli nádejne očakávať, že sa po takejto päťminútovke roztrhne vrece s gólmi, avšak opak bol pravdou. Minútu do konca tretiny sa ešte premiérovo v sezóne presadil novopečený center prvej formácie Kopecký, ktorý spolu s Nôtom a Bachanom ukážkovo exekuoval prečíslenie troch proti dvom. Týmto zásahom sa naše vrece s gólmi uzavrelo.

V tretej tretine sme museli po Gažíkovom, a následnom veľmi prísnom Paulikovičovom vzájomnom vylúčení čeliť hre v oslabení v pomere 5 na 4, aj 4 na 3. Po prečkaní hier v početnej nevýhode sme sa v hlavách uspokojili s výsledkom a zaspali sme na vavrínoch. Našu hru opustil „drive,“ prestali sme plniť taktické pokyny a výrazne sme poľavili z koncentrácie. V 48. minúte prešiel ako nôž maslom bez akéhokoľvek náznaku tlaku cez troch brániacich hráčov Hečko. Ten naservíroval svojmu spoluhráčovi asistenciu na utešený ovechkinovský one-timer, ktorý skončil za Juskovým chrbtom. Po laxnom bránení našej druhej obrannej dvojice skóroval po rýchlom nábehu Hurajt a zbytočná dráma bola na svete. Posledných 9 minút zápasu však už náš súper nemal sily na nejaký výraznejší tlak, avšak vzhľadom na priepastné rozdiely vo fyzickej pripravenosti medzi hráčmi Lida a Capitolu sa k ohrozeniu Juska dostával častejšie, ako by bolo prípustné. Koncovku zápasu sme si napokon ustrážili, aj keď nám tréner Horecký za takýto odfláknutý výkon po zápase poriadne prevetral žalúdky.

FK Florko Košice - ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 7:9

Kanadské body: Nehila (2+2), Kusenda (2+1), Vrábel (2+1), Kopecký (2+0), Nôta (0+2), Paulikovič (1+0), Kušnárik (0+1), Lelák (0+1),

Do súboja s Florkom sme išli s cieľom odstrániť divnú pachuť z predvedených výkonov v Žiline a v Bratislave. Ako prví sa presadili hostia, keď sa zo schrumáže na hranici veľkého bránkoviska loptička dokotúľala ku Grichovi a ten pohotovo zakončil. Vyrovnané bolo už v šiestej minúte. Do akcie sa zapojili všetci piati hráči prvej formácie, ktorí na jeden dotyk vyťukali zmätenú obranu súpera. Na konci bezplatnej jazdy na Lido-kolotoči bol Kopecký, ktorý zo vzdialenosti bezmála jedného metra nemal problém trafiť odkrytú bránku. Po vylúčení Gricha sme sa dostali do vedenia. Presilovú hru zúžitkoval klasickým spôsobom zo stredu Kusenda. Už o minútu zakončil rýchly protiútok súpera po našej strate v útočnom pásme Pelegrin a východniari vyrovnali na 2:2. Hneď na pogólovom buly vyhral pretláčanie o loptičku Nehila a po tom, ako cez dve hokejky súpera milimetrovo využil otvorenú uličku na Kopeckého, sme do piatich sekúnd mali vedenie opäť na našich hokejkách. Florko sa však aj tentokrát strelecky dotiahlo. Po kostrbatej rozohrávke tretej formácie prekonal Mészárosa svojim druhým gólom v zápase Pelegrin.

Na rozdiel dvoch gólov sme východniarom odskočili až v úvode druhej tretiny. Štvrtý gól pridal Kusenda, ktorý dostal na hranicu malého bránkoviska prihrávku od s veľkým prehľadom nahrávajúceho Vrábela, a po expresnom prehodení si loptičky z backhandu na forehand prekonal bezmocného Tureka. Pri ďalšom zásahu Mravenečníkov bol v roli strelca práve Vrábel, ktorý si pri exekúcii akcie dvoch proti jednému vymenil loptičku na jeden dotyk s Lelákom a pohodlne zakončil. V kľúčovom momente zápasu sme však súperovi ponúkli po rozohraní loptičky z rohu, v momente, kedy ešte prebiehalo striedanie formácii, presilovú hru pre vysoký počet hráčov na hracej ploche. Súper svoju šancu využil už po šestnástich sekundách. Pri chuti hrajúci Vrábel zobral opraty okamihu do svojich rúk a po priťuknutí od Kusendu zo štandardnej situácie v súperovom rohu spravil výjazd až na os, odkiaľ nám presne mierenou strelou „desať nad ľad ku tyčke,“ prinavrátil vedenie o dva góly. Podobným spôsobom, avšak zrkadlovo z protiľahlého rohu, sa po výjazde na os presadil aj domáci Grich. Do konca tretiny ešte vyrovnal razantnou strelou Hrabčák a druhé dejstvo končilo rovnako, ako to prvé.

Prvé minúty poslednej tretiny sa niesli v znamení vyčkávania a snahy oboch tímov o neurobenie žiadnej fatálnej chyby, ktorú by strelecky disponovaný súper, či už domáci, alebo hosťujúci, dokázal pretaviť na gól. Neskôr sa hra otvorila a diváci mohli sledovať rýchle akcie na oboch stranách a tzv. „hala-bala“ hru, avšak zakončovateľom chýbala presnosť. V 50. minúte si kapitulačného čierneho Petra vytiahol dovtedy bezchybný Mészáros, ktorý si neporadil s jednoduchým, nikým necloneným zakončením súperovho útočníka. Na loptičku si siahol, ale o úspešný zákrok s nejednalo. Tento inkasovaný gól nám paradoxne viac prospel, ako uškodil, nakoľko v nás zapol nám tradičné záverečno-zápasové motory a zvýšili sme prevodový stupeň zápasu. Bolo nám jasné, že Florkáči, v tretej tretine od vyčerpania ťahajúci jazyk, s nami v záverečných minútach nedokážu udržať krok, a tak sa napokon aj stalo. V 51. minúte vyrovnal po rozohrávke z rohu súpera a následnej masovej schrumáži po odrazenej strele Kopeckého matador Paulikovič, ktorý sa týmto gólom presadil už v 21. extraligovej sezóne. Vedenie na našu stranu vrátil po fantastickej kolmici juniora Kušnárika pred brankárom osamotený Nehila. Ten istý hráč ešte pri hre súpera bez brankára skúsene prečítal úmysel rozohrávajúceho obrancu a priniesol loptičku do prázdnej bránky, čím zveľadil skóre na konečných 7:9.

Najbližšie sa na domácej palubovke predstavíme už túto sobotu. V „čase obeda“ pricestujú florbalisti trenčianskeho AS-ka. Úvodné buly je naplánované vo Viacúčelovej športovej hale na 11:50. Pozývame všetkých fanúšikov florbalu!

Zdroj FOTO: Hugo Votruba/ŠK Lido Prírodovedec; Rasťo Do/FK Florko Košice