Pred prvým semifinálovým dvojzápasom by sme boli s jednou výhrou spokojní, po víkende sa nám bod máli

V košickej Multihale mali uplynulý víkend prítomní diváci možnosť sledovať úvodné zápasy jednej zo semifinálových sérii slovenskej extraligy. Našim súperom bol po zdolaní ATU Košice ďalší košický celok, oranžovo-čierne Florko. V základnej časti sa nám na domácej palubovke podarilo zvíťaziť 12:7, v košickej odvete sme však ťahali za kratší koniec. Po hrôzostrašnej prvej polovici zápasu, kedy sme prehrávali už 1:8, sa nám podarilo znížiť na konečných 9:13. Zápasy papierovo sľubovali vyrovnanú sériu. Prvý zápas nám vyšiel dokonalo, avšak v nedeľnej sviatočnej konfrontácii zápas putoval až do predĺženia. V ňom boli napriek veľkému množstvu spálených tutoviek na našej strane úspešnejší domáci.

Semifinále 1:

FK Florko Košice: ŠK Lido Prírodovedec 2:8

Kanadské body: Nehila (3+1), Nôta (2+1), Bačinský (1+0), Gažík (1+0), Kopecký (1+0), Bachan (0+1), Beriac (0+1), Pagáč (0+1), Steller (0+1)

Do prvého zápasu sme naskočili plní odhodlania vyletieť na nášho súpera a hneď od úvodu ho fyzicky prešlapať. Už v tretej minúte zahral v situácii pod tlakom vysokou florbalkou Petruš. Ponúknutú presilovú hru využil v jej závere z bezprostrednej blízkosti po Nehilovej nezištnej prihrávke svojim stoprvým sezónnym bodom Nôta. Do konca tretiny sa už skóre nemenilo.

Nastupujúc do druhej tretiny nám už kŕčovité nepremieňanie šancí pomaly začínalo robiť vrásky. Kúzlo vynikajúco chytajúceho Vaška našťastie prelomil už v 22. minúte Nehila, ktorý sa vedúc loptičku spoza bránky natlačil až do streleckej pozície, aby strelou 10 cm „nad ľad“ ku bližšej tyčke nedal brankárovi domácich šancu na zákrok. O dve minúty vsietil prvý košický gól v sérii Tomčo, avšak priaznivci oranžovo-čiernych sa zo zníženia radovali len štyri minúty. Za prinavrátenie dvojgólového náskoku bol zodpovedný opäť Nehila, ktorý rutinérsky zužitkoval prihrávku motorovej myši prvej formácie Pagáča. Druhá polovica prostrednej tretiny sa niesla v znamení excelentného Vaška v bráne Florka predvádzajúceho jeden exhibičný zákrok za druhým, a rýchlych brejkov, ktoré sa nám, najmä vďaka nepresným zakončeniam míňajúcim Dobrovodského svätyňu, darilo stopercentne eliminovať. Dostať loptičku za Vaškov chrbát sa nám podarilo len raz, zásluhou Bačinského, ktorý si v ponúknutej presilovej hre nabehol na zadnú tyčku, odkiaľ Nôtovu prihrávku pred poloprázdnu bránku poľahky upratal do siete.

V 42. minúte sa po učebnicovom pressingu celej formácie presadil ten najpovolanejší – Lukáš Nôta. Za stavu 1:5 sme už začali pomýšľať na odkontrolovanie zápasu s loptičkou čo najviac na našich čepeliach do víťazného konca. Keď kapitán Ondrej Gažík v 48. minúte po vzore Žiga Pálffyho pôsobiaceho v 90. rokoch na farme Islanders predviedol tzv. akciu „Dump'n'Chase,“ dostali sme sa do päťgólového vedenia. Domácim už v tejto fáze zápasu nezostávalo nič iné, ako začať hrať vabank. K odvolaniu brankára siahli podobne ako ich mestský rival v štvrťfinálových zápasoch už pomerne skoro, približne 8 minút pred koncom. V 54. minúte zachytil rozohrávku Florka na polovici ihriska Nehila. Od prázdnej bránky ho už delil len bežecký súboj s posledným hráčom Florka. Peťulo tento súboj zvládol a loptičku doviezol medzi tri žrde bez toho, aby musel zakončiť. V hre 6 na 5 zaznamenal čestný zásah Florka svojim druhým gólom v stretnutí Tomčo. V čase 59:45 získal loptu pred prázdnou bránkou Steller, namiesto pohodlného zakončenia sa však zachoval ako samaritán a doprial dobiehajúcemu Kopeckému svoj premiérový zásah v sezóne.

Semifinále 2:

FK Florko Košice – ŠK Lido Prírodovedec 8:7 pp.

Kanadské body: Nôta (2+2), Nehila (1+3), Beriac (1+1), Franek (1+0), Lelák (1+0), Pagáč (1+0), Vico (0+1)

Úvodnú dvadsaťminútovku otvoril najrýchlejším gólom doterajšieho play-off v čase 00:16 Lukáš Nôta. Po tomto okamžitom impulze do žíl sme chceli so súperom začať rovnako, ako deň predtým, avšak chcenia a premotivovanosti bolo až príliš. Florko naše ofenzívne klapky na očiach dokonale prečítalo a v 13. minúte svietilo na časomiere po Bačinského nešťastnom vlastnom góle v oslabení skóre 3:1 pre domácich, a to vrátane nepremeneného trestného strieľania, v ktorom Mészáros svojim pohybom dokonale vykoľajil Tomča a prinútil ho k strele mimo bránu. V tomto momente sme však ukázali veľkú mentálnu odolnosť, pretože odpoveď prišla prakticky okamžite. 12 sekúnd po góle na 3:1 zapadla ďalekonosná strela Franeka za chrbát Vaška. Pätnásť sekúnd po znížení vyrovnával po Nehilovej prihrávke Nôta. Do konca tretiny nám dožičili dvojgólový náskok Beriac s Lelákom. Prvý menovaný najprv skúsene a trpezlivo počkal s loptičkou na svojej čepeli na najvhodnejší moment, kedy vyslať strelu do protiľahlého rohu súperovej bránky, aby potom spektakulárnou prihrávkou cez celú šírku ihriska našiel Leláka, ktorý strelou „z prvej“ presúvajúceho sa Vaška poľahky prekonal.

Druhú tretinu sme odštartovali hrou v početnej výhode. Počas presilovej hry však Paulikovič dostal za mávnutie rukou nad verdiktom rozhodcu (bez čo i len jedného vypusteného slova) veľmi prísny osobný trest za nešportové správanie a presilová hra sa premenila na 42 sekundovú hru štyroch proti štyrom a následnú oslabovku. Na návrat obrancu našej elitnej formácie sme si museli počkať až do 15 minúty. Jeho absencia spôsobila premiešanie zostavy a poznateľne narušila plynulosť striedaní. Výsledkom bola chýbajúca koncentrácia a z nej vyplývajúca kostrbatosť v rozohrávke, ako aj pri bránení. Len niekoľko sekúnd po návrate Jakuba Skysľaka, ktorý si bol odsedieť menší trest za Paulikoviča, z trestnej lavice, zatlačil pri bránení prehnane na pílu Ondrej Gažík, za čo mu rozhodca udelil dvojminútový trest za sekanie. Aj túto hru v početnej nevýhode sa nám podarilo udržať bez inkasovaného gólu, avšak pri ďalšom vylúčení Gažíka v 31. minúte, opäť za sekanie, sme už kapitulovali. V rozháranej tretine stihol 36 sekúnd pred druhou sirénou vyrovnať na 5:5 domáci Hrabčák.

Úvod tretej tretiny patril domácim. Po zlom rozhodnutí pri prestriedaní našich formácii dostal domácich do vedenia Vašíček. Opäť sme však ukázali, že prehrávanie nás v zápase po mentálnej stránke nijako nevykoľají. Po dva a pól minútach vyrovnal po vybojovaní lopty Pagáčom a priťuknutí Nôtu na jeden dotyk Nehila. Nasledoval úsek hry, v ktorom sme s absolútnou prevahou v držaní loptičky neustále penetrovali obranné rady Florka jednou šancou za druhou, ktoré končili buď na konštrukcii bránky, alebo na vynikajúcom Vaškovi. Tlak priniesol ovocie až v 54. minúte, kedy si Pagáč nabehol „na kolík“ a strelou z prvej nekompromisne zavesil pod Vaškove brvno. Nasledovali minúty, v ktorých sme chceli pokračovať v nastolenom trende a nepustiť súpera na loptičku. V 58. minúte však Lelák nesprávne vyhodnotil situáciu a namiesto nahrávky Bačinskému na istotu poslal dlhý pas Beriacovi do súboja na mantineli so šancami „50 na 50.“ Takéto súboje sú pre florkáčov ako voda na mlyn a Beriac v snahe vybojovať loptičku fauloval. Dve a pól minúty pred koncom stretnutia sme museli po Vaškovom odvolaní čeliť presilovke šiestich proti štyrom. Po minúte hry vyrovnal na 7:7 Hrabčák.

V predĺžení to už bolo viac-menej o šťastí. Tempo hry sme síce diktovali my, avšak Florko má dokonale nacvičené rýchle protiútoky, z ktorého koniec-koncov padol aj zlatý gól. Bačišin zobral loptičku na polovici ihriska, na prekvapenie nás všetkých bežecky prešprintoval Bachana a strelou z takmer nulového uhla upratal loptičku do hornej časti Mészárosovej brány.

Scenár ako zo sna, v ktorom by sme sa z Košíc vracali so semifinálovým mečbalom, sme mali viac ako na dosah, avšak behom sekundy sa rozplynul. Takáto prehra, v zápase, v ktorom sme boli lepším tímom, veľmi bolí, avšak ako hovorí staré príslovie, čo ťa nezabije, to ťa posilní. Zápasy ako je tento znamenajú pre všetkých zúčastnených extrémne skúsenosti, ktoré nám môžu v ďalších vyraďovacích bojoch byť veľmi nápomocné.

Ako zápasy videl hlavný tréner Jakub Horecký?

"V sobotňajšom zápase nám trocha dlhšie trval rozbeh, no po prvej prestávke sme si povedali, že aj v semifinále chceme ukazovať náš najlepší florbal. Odvtedy sme vzali do rúk opraty zápasu a dovolím si tvrdiť, že súpera sme zdolali v každej činnosti. Zápas v nedeľu bol iný z toho pohľadu, že sme na súpera vyleteli asi až s príliš veľkým odhodlaním. Keďže aj Florko má svoje kvality, niekoľko okamihov nepozornosti nás stálo zbytočné góly v prvej tretine. Musím vyzdvihnúť tímovosť a mentálnu silu našich chalanov, pretože sme dokázali skóre otočiť. Nanešťastie množstvo vylúčení, kúskovaná hra a nerealizovanie našej hry v druhej tretine nás dostali z tempa zápasu a o vedenie sme prišli. V tretej tretine to bola naháňačka hore-dole, mali sme enormné množstvo šancí, ktoré sme nepremenili a veľká väčšina skončila na Vaškovi. Predĺženie sme mali takisto v rukách a vytvorili sme si niekoľko skvelých šancí, žiaľ jeden únik súpera stačil na ukončenie zápasu.

Z východu berieme bod, čo považujem za dobrú situáciu pre nás. Na druhej strane, podľa vývoja zápasov by sme si určite zaslúžili obe víťazstvá."

O víťazstvo v sérii  sa na domácej palubovke pobijeme už tento víkend. V sobotu 6.4. o 14:50 a v nedeľu 07.04. o 13:50 urobíme všetko preto, aby sme Florku ukončili sezónu. Príďte si vychutnať ten najlepší florbal, aký slovenské palubovky ponúkajú a pomôžte nám svojimi hlasivkami spečatiť postup do vytúženého finále!

Zdroje foto: Peter Jäzva Jesenský; Rasťo Do