Prepisovanie histórie pokračuje: Lido postupuje do semifinále v najkratšom možnom čase!

V sobotu vycestovalo mužské áčko do Košíc s cieľom potvrdiť úlohu papierového favorita a vybojovať postup do semifinále. Po dvoch domácich víťazstvách z predošlého týždňa nám stačilo vyhrať jeden zápas, aby sme sa dostali do pozície, ktorou by sme minimálne vyrovnali doterajšie historické klubové maximum, ktorým bolo 2x štvrté miesto v sezóne 2021/2022, resp. 2022/2023. Po výhre nad Nižnou v štvrťfinále play-off z roku 2022 3:2 na zápasy a po porážke FBK AS Trenčín v štvrťfinále play-off z roku 2023 3:1 na zápasy sme do tretice prešli prvým kolom play-off, premiérovo bez jedinej prehry.

FBK ATU Košice – ŠK Lido Prírodovedec 3:9

Kanadské body: Nehila (4+2), Nôta (2+1), Bačinský (1+1), Bachan (0+2), Kažimír (1+0), Pagáč (0+1),Paulikovič (0+1), vlastný gól

Prvá tretina začala z našej strany veľmi opatrne, ba až mierne nervózne. Výsledkom prílišnej koncentrácie na plnenie taktických pokynov bol zmätok v striedaní, ktorý už v tretej minúte zápasu vyústil do dvojminútového trestu za príliš veľa hráčov na hracej ploche. Presilovú hru súper nevyužil a tak sme po jej odbránení začínali opäť od nuly. V 10. minúte vyslal na Tureka z výjadzu plachtiaci projektil Roly Kažimír. Loptička počas trajektórie letu nepríjemne zaplávala, až zapadla k zadnej tyčke, od ktorej sa odrazila do siete. Do konca tretiny sa už skóre nemenilo a do kabín sme odchádzali s najtesnejším možným náskokom.

Na 1:1 vyrovnal v 21. minúte Kročko nenápadnou strelou na bližší vinkel, ktorá nešťastne prepadla cez Mészárosove ruky do siete. Na naše šťastie prišla odpoveď priam bleskovo. Keď sa Košičania nadýchavali k náporu, natiahol loptičku od mantinelu po rýchlej otočke Peter Nehila, aby svojou strelou trafil do nohy pred bránkou postaveného Bezega, ktorý si ju zrazil do vlastnej siete. Rovnaký hráč sa dostal do úniku hneď v ďalšom striedaní. Pri zakončení bol však zoči-voči brankárovi zozadu faulovaný a tak sme dostali možnosť trestného strieľania. Loptičku si zobral náš najskúsenejší nájazdový matador Richard Lelák, ktorý však na mladého brankára domácich Bretza, ktorého Košičania takticky poslali do bránky len na zneškodnenie samostatného nájazdu, nevyzrel. Po vyrovnanom taktickom boji plnom tvrdých, ale v porovnaní s domácim dvojzápasom čistých zákrokov, priklonil misky váh na našu stranu opäť rožkovanský snajper Nehila. Ten svojim zakončením po rýchlom zisku loptičky v obrane síce netrafil bránu, avšak loptička sa od zadného mantinelu odrazila na úroveň bránkovej čiary, odkiaľ ju pohybom rýchlejším ako samotné svetlo dokázal doťuknúť poza prekvapeného Tureka.

Na začiatku tretej tretiny dostal svoj tím „do štyroch“ za nedovolené sekanie domáci Feňo. Početnú výhodu sme síce nevyužili, ale už minútu a pól po jej skončení sa po zisku lopty Pagáča, ktorej predchádzal fantastický pressing celej formácie v útočnom pásme, prvýkrát v zápase bodovo presadil Nôta. V 49. minúte zápasu sa na pravom mantineli ocitol nepokrytý Kerekeš, ktorý po prihrávke Čonku-Skybu prekonal Mészárosa nechytateľným one-timerom pod brvno. Na toto zníženie zareagoval po Bachanovej prihrávke strelou po odskočení z osi opäť Nehila. Keď na konci 51. minúty znížil Kročko na 5:3, rozhodli sa domáci odvolať brankára a skúsiť vyrovnať v šiestich. Tento ťah sme dokonale využili štyrmi gólmi. Postupne sa do prázdnej bránky presadili Nehila, Bačinský, Nôta a opäť Nehila.

Po záverečnom hvizde sme si postup vychutnali plnými dúškami, avšak už od nedele rána boli naše mysle orientované na ďalšiu prekážku v ceste za titulom. Žilina na prvom mieste si do semifinále vybrala tím Tsunami, čím rozhodla, že po zdolaní ATU Košice sa v semifinále stretneme s FK Florko Košice, druhým košickým celkom hrajúcim najvyššiu mužskú súťaž. Oranžovo-čierni Košičania sa po základnej časti umiestnili na druhom mieste extraligovej tabuľky, o tri body nad nami, čo rozhodlo o tom, že hneď ďalší víkend musíme opäť cestovať do druhého najväčšieho slovenského mesta. Veríme, že prepisovanie histórie sa pri štvrťfinálovej sérii ešte nezastaví a po víkende odídeme z Košíc opäť s mečbalom!