Z Dubnice s výhrou o desať gólov

V sobotu sme si zmerali sily vo „Winter Classic“ zápase v dubnickej hale, našťastie už v prvej polovici októbra. Vnútorná teplota, ktorá býva strašiakom viacerých tímov hlavne v zimných mesiacoch bola tentokrát prívetivá. Liďáci sa museli zmieriť s absenciou hlavného trénera Horeckého, ktorý, aby sa vyhol krutému chladu v jej útrobách, zvolil pobyt v krajine, kde je v tomto ročnom období oveľa teplejšie – Fínsku. Našich divákov, ktorých máme na Považí požehnane sme navyše zahriali pri srdiečku štrnástimi gólmi.

Victory Stars Dubnica nad Váhom – ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 4:14

Kanadské body: Nehila (4+2), Nôta (3+3), Vrábel (4+0), Bachan (1+2), Kopecký (0+2), Doganov (1+0), Vico (1+0), Kažimír (0+1), Kušnárik (0+1), Pagáč (0+1), Šablica (0+1)

Domácim dokonale „vyšiel“ hneď úvodný taktický zámer. Na úvodné buly vyslali obrancu, ktorý ho prehral, a následne nestihol „IC Nehila“ ktorý sa okolo neho prehnal ako cez nedaľekú vlakovú zastávku Dubnica nad Váhom, dostal kolmicu od Bachana a nezadržateľne nadvakrát už v 7. sekunde skóroval. A s domácimi bolo horšie. Druhé striedanie zakončil nechytateľnou strelou do vinkla Martin Vrábel a v tom ďalšom vybojovala tretia formácia presilovú hru. Tú síce Mravenečníci nevyužili, ale iba 6 sekúnd po návrate Kvasnicu na plochu sa druhý krát v zápase presadil Vrábel. Následne nás zabrzdilo vylúčenie „Agenta 007“ Nehilu, ale Matej Jusko v bráne si s vyloženými šancami Dubnice, aj z bezprostrednej blízkosti, poradil. Paradoxne domáci boli preňho najnebezpečnejší na vlastnej polovici ihriska. V 10. minúte nahodil snáď z 30 metrov loptu na jeho bránku Blažej a tá na prekvapenie všetkých, s prispením clony dvoch hráčov, skončila v sieti. O pár minút neskôr lavička Lida vybuchla emóciou nefalšovanej radosti. Stala sa vec, ktorá sa naposledy udiala snáď ešte za čias Rakúsko-Uhorska. Postrach súperových brankárov a nezadaných žien Michal Vico sa dočkal gólu po neuveriteľných 580 dňoch! Písal sa ešte marec 2023, keď tento fešák zo Žiliny naposledy regulárne rozvlnil sieť za brankárom súpera. Nutno dodať, že medzičasom poctivo zbieral kanadské body za asistencie. Tento gól vlial čerstvé sily do žíl námorníkov a Dubničanov zaklincovali ďalšími gólmi Nôta, zase Nôta a zase Nehila. Gól od Michala Vica asi podlomil sebavedomie brankára domácich Geliena, ktorý sa po piatom inkasovanom góle nechal vystriedať Obertom a odštartoval tak kolotoč výmeny brankárov, o ktorom sa viac dozviete neskôr. V závere tretiny sa nechal vylúčiť Kažimír, ktorý si pomýlil florbalku so sekerkou a pri bránke súpera obsekal snáď všetko čo sa dalo.

V úvode druhej tretiny sa nám dlho darilo odolávať v oslabení, no v závere presilovky zobral na seba zodpovednosť Bulko, podržal si... loptu, zatiahol za bránku a zakončením, ktoré si kedysi mohol dať patentovať Dárius Rusnák (nekompromisné zasunutie lopty po obkrúžení zadnej časti bránky a zakončenie spoza nej po zemi k žrdke) znížil na 2:7. V druhej časti hry sa nám nedarilo. Nechali sme sa učičíkať výsledkom, tempom zápasu. Jednou vetou, neboli sme to my. Začali sme strácať ľahké lopty, komunikovať s rozhodcami. Nechali sme sa vtiahnuť do zbytočných osobných súbojov, sólovať. Samozrejme to bolo vodou na mlyn Dubničanom, ktorí trestali naše chyby a zrazu svietilo na tabuli pre domácich nádejný stav 4:7. V závere druhej tretiny však z ničoho nič uzavrel hetrik Vrábel a ustanovil skóre v zápase na 8:4, hoci v tom momente sme prehrávali druhú tretiny pomerom 1:3.

Do tretej tretiny asistenti trénera Šenšel s Vargom, dnes v pozícii hlavných trénerov, vytiahli do brány spod deky veterána Gabriela Mészárosa. A razom švihnutím čarovného prútika, akoby sa jeho spoluhráči báli nečakaného nárastu inkasovaných gólov, začali opäť vzorne hrať podľa nôt svojich trénerov. Dubnica na druhej strane, lapajúc po dychu pri neutíchajúcom presingu súpera, sa uchýlila k taktike Michala Gašparíka vo futbalovom Spartaku Trnava – nakopávať (v prípade florbalu nahadzovať) dlhé lopty na súperovu polovicu ihriska. Ale to boli chuťovky pre obrancov Lida, ktoré takéto lopty poľahky zbierali. Najmä Martina Vrábela bolo v sobotu plné ihrisko. V zápase snáď neprehral súboj a v 47. minúte pridal svoj štvrtý gól v zápase, čím navýšil skóre na 9:4 v prospech Lida. V nasledujúcich minútach diváci opäť videli intermezzo v podaní dvojice Nôta – Nehila a za stavu 4:11 sa do bránky vrátil opäť Gelien. V tejto fáze zápasu to bol opäť z našej strany výkon hodný majstra, ktorý dvíhal divákov zo sedadiel okulahodiacimi diagonálnymi kombináciami na jeden dotyk s ukážkovou finalizáciou do čoraz statickejšej obrany súpera. Vo zvyšku zápasu už dostali priestor všetci hráči Lida na súpiske. Chrobáka do hlavy nasadil trénerom Peter Doganov, ktorý skóroval hneď pri svojom prvom striedaní a stanovil skóre na konečných 14:4 v prospech Lida. Lopta prešla pomedzi nohy domáceho brankára, ale kam náš strelec mieril zostane asi naveky záhadou.

Zápas sme tak zvládli víťazstvom 14:4, potvrdili sme rolu favorita a držíme sa blízko špice extraligovej tabuľky. Najbližší víkend nás čaká reprezentačná prestávka. Nasledujúci zápas odohráme v sobotu 26. októbra o 14. hodine. Síce vonku, ale stále v Bratislave, na pôde Snipers Bratislava v hale SHZ Bratislava (Dom Športu). Náš súper ťahá, rovnako ako my, sériu víťazstiev a budeme potrebovať každý hlas na tribúne. Príďte nás podporiť!

Autor: Gabriel Mészáros