Po majstrovskej sezóne riešilo vedenie klubu a šéftréner príjemné problémy. V podstate od zavesenia zlatých medailí na krk sme pociťovali značný záujem o miesto v kabíne majstrovského celku od hráčov z iných tímov, ale aj od mladíkov zo samotných mládežníckych štruktúr klubu. Tieto dôvody prispeli k zrodeniu myšlienok na zachovanie kontinuity vývoja mladých hráčov a možnosti ostať pri florbale, ak by sa im náhodou neušlo miesto v extraligovom "Áčku".
Už o 7 dní sa florbalovým fanúšikom otvoria brány slovenskej najvyššej florbalovej súťaže, ktorá odštartuje svoju 24. sezónu. Zostávajúci priestor offseason sme preto využili na posledný rozhovor z rubriky "Uhorková sezóna." Pred redakčný mikrofón sa postavila osobnosť, ktorá je s Lidom v pravidelnom spojení už niekoľko rokov a v poslednej sezóne sa stalo len veľmi zriedka, že by prezenčne vynechala nejaký z domácich zápasov. Človek, ktorý do veľkej miery môže za to, že momentky zo zápasov, ktoré hráči publikujú na svojich účtoch na sociálnych sieťach, dosahujú také astronomické počty označení "páči sa mi to" a lámu srdcia zamilovaným fanúšičkám. Na otázky odpovedal fotograf Hugo Votruba.
Športový klub Lido neustále rastie a okrem širokého tímu trénerov je na zabezpečenie jeho efektívneho fungovania potrebná aj práca tímu ľudí, ktorí sa starajú o organizačné záležitosti, klubový menežment, marketing či nevyhnutnú administratívu. V ďalšej časti našej mimosezónnej série článkov sa pred mikrofón postavil ten najvyšší Liďák zo všetkých, a to nielen fyzickou výškou, ale aj pozíciou, ktorú v rámci klubových štruktúr zastáva. Na otázky odpovedal predseda športového klubu Lido Pavol Veninger.
Florbal ako šport počas obdobia posledných rokov napreduje raketovou rýchlosťou. Dôkazom toho je aj konštantne narastajúca úroveň slovenskej najvyššej súťaže, ktorá sa aktuálne hráva v neporovnateľne vyššom tempe, ako tomu bolo 4-5 sezón dozadu. V dnešnom modernom ponímaní to už nie je iba o taktickej pripravenosti a talente hráčov, ktorý rozhoduje. Bez profesionálnej fyzickej a kondičnej prípravy nie je možné konkurovať najlepším. Túto skutočnosť sme pochopili aj u nás v ŠK Lido. Po sezóne 2021/2022 sme preto nadviazali spoluprácu s jedným z najväčších odborníkov na silovú a kondičnú prípravu na Slovensku Pavlom Štelmachom. V ďalšom dieli série článkov z uhorkovej sezóny sme vyspovedali práve jeho.
Klub - ne 5. 6. 2022 - Brečka Ján
Jakub Horecký na lavičke Lida
Klub
Športový klub Lido zaznamenal v poslednom súťažnom ročníku betRing extraligy mužov vo florbale historicky najlepšie umiestnenie, keď sa mu podarilo prepracovať do semifinále medzi štyri najlepšie celky na Slovensku, kde podľahol neskoršiemu majstrovi z 1. FBC Florbal Trenčín. Nakoľko dovtedajší tréner Tomáš Škarupa prejavil ešte stálu hráčsku ambíciu, muselo sa vedenie bratislavského klubu poobzerať po novom lodivodovi. Manažment oslovil s touto ponukou súčasného reprezentačného kouča a člena hráčskeho, ale aj realizačného tímu Tsunami Záhorská Bystrica – Jakuba Horeckého. Rokovania, ako už možno tušíte boli úspešné, a preto Vám predstavujeme trénera mužského výberu Lida a takisto aj šéftrénera mládeže na novú sezónu 2022/2023
Čau Kubo, vedel by si nám na začiatok v krátkosti zhrnúť tvoju hráčsku a trénerskú florbalovú kariéru?
Moje florbalové začiatky sa píšu v klube Bogdau Stupava, v ktorom som pôsobil niekoľko rokov v mládežníckom florbale. Na florbal som ako mnoho chalanov v mojom veku prešiel z hokejbalu. Náš káder postupne dopĺňali chalani zo Záhorskej Bystrice, až sme celkom prešli pod klub Tsunami Záhorská Bystrica. V tomto klube som zažil najväčšie úspechy v najvyššej súťaži mužov od bronzu pod trénerom Rolom Bluskom, cez niekoľko strieborných a zlatých medailí, až po víťazstvá na medzinárodných turnajoch. Ako tréner som začal pôsobiť asi 7 rokov vzad, keď som prebral kategóriu mladších žiakov. Tento ročník som odovzdal do mužov uplynulú sezónu. Niekoľko sezón som pôsobil aj pri mužskom celku Tsunami spolu s Martinom Kubovičom. Taktiež som v minulom cykle U19 pôsobil ako asistent trénera Mareka Onderka pri reprezentácii juniorov. Všetky tieto udalosti mi dali dostatok skúseností a energie, aby som sa stal trénerom juniorskej reprezentácie a aktuálne aj trénerom mužov v extraligovom tíme. Všetkým kolegom, spoluhráčom či zverencom, s ktorými sa mi pretli cesty v Tsunami zo srdca ďakujem a držím palce v ďalšej práci.
Prečo si si vybral práve Lido?
Už niekoľko sezón si všímam že Lido funguje trochu inak. Klub prebrala partia mladých chalanov, ktorí majú jasné ciele a robia všetko pre to, aby klub posúvali neustále vpred. Považujem sa za veľmi podobného človeka a myslím si že do tejto partie zapadnem. Rovnako ponuka viesť A-tim a zároveň nastavovať celú koncepciu trénovania je pre mňa ďalší splnený sen.
Vieš nám priblížiť ako prebiehali rozhovory o novom angažmá v Lide?
Ponuka prišla ako blesk z čistého neba. Zazvonil mi telefón, prešlo pár stretnutí, pár ďalších telefonátov, s chalanmi sme zistili, že naše predstavy ako robiť florbal sa prelínajú a už to bolo upečené.
Čo rozhodlo v prospech, aby si kývol na ponuku viesť florbalový tím, ktorý dosiahol minulý rok svoj historický úspech 4. miestom v najvyššej slovenskej súťaži?
Ešte v priebehu minulej sezóny som považoval Lido za čierneho koňa extraligy. Káder mužov má veľký potenciál a je tam veľa kvalitného hráčskeho materiálu. V kombinácii so spomenutým nastavením predstáv na jednu vlnu spolu s vedením klubu som sa rozhodol, že idem do toho.
Aké sú tvoje ambície v nasledujúcej sezóne medzi mužmi?
Prebrať mužský tím po najväčšom úspechu klubu je veľká zodpovednosť a týmto vzdávam hold trénerovi Škarupovi a všetkým, ktorí sa o tento úspech v klube postarali. Na druhej strane snažím si dať vždy tie najvyššie ciele. Chcem do hry Lida implementovať prvky moderného a medzinárodného florbalu a od začiatku nastaviť tím na víťaznú mentalitu.
Popri trénerovi v Lide vedieš aj slovenskú juniorskú reprezentáciu. Sú v klube adepti, ktorí by sa mohli pobiť o pozvánku zahrať si v najcennejšom drese? Ako budeš pristupovať k ich športovému napredovaniu?
Lido v juniorskej extralige nebolo vôbec ľahkým súperom. Nakoniec som sa o tom presvedčil sám, keď som pôsobil minulú sezónu na lavičke juniorov Tsunami. V kádri juniorov sú zaujímavé mená, ktorých neustále sledujeme spolu s realizačným tímom U19, napr. Skysľak, Morávek či Prokop. Budem sa snažiť nastaviť koncept trénovania, aby mal každý hráč dostatočný priestor na športové a florbalové zlepšenie, takže verím, že sa k týmto menám pridajú časom aj ďalšie.
Spolu s mužskou vetvou budeš od novej sezóny dozorovať aj nad mládežníckou časťou klubu. Aké budú tvoje hlavné ciele v mládeži? V čom bude spočívať tvoja práca s mladšími hráčmi a hráčkami, prípadne s ich trénermi?
Na túto pozíciu v klube sa rovnako veľmi teším. Cieľom je nastaviť koncepciu tréningového procesu od najnižších kategórii, aby rešpektovala jednak senzitívne obdobia športového rozvoja detí a zároveň dávala jednotný ucelený proces rozvoja florbalového hráča pre účely A-tímu. Mojím osobným cieľom na tejto pozícii je vytvoriť z detí čo najviac hráčov florbalu, ktorí budú zároveň komplexnými športovcami a správnymi ľuďmi.
Jakubovi ďakujeme veľmi pekne za rozhovor. Tešíme sa na jeho pôsobenie na lavičke prírodovedcov a prajeme mu nech sa podarí dosiahnuť všetky vytýčené ciele a želáme veľa úspechov!