Ako každý rok, tak aj tento máte možnosť venovať klubu 2% z dane a pomôcť mu tak v jeho ďalšom napredovaní.
Florbal ako šport počas obdobia posledných rokov napreduje raketovou rýchlosťou. Dôkazom toho je aj konštantne narastajúca úroveň slovenskej najvyššej súťaže, ktorá sa aktuálne hráva v neporovnateľne vyššom tempe, ako tomu bolo 4-5 sezón dozadu. V dnešnom modernom ponímaní to už nie je iba o taktickej pripravenosti a talente hráčov, ktorý rozhoduje. Bez profesionálnej fyzickej a kondičnej prípravy nie je možné konkurovať najlepším. Túto skutočnosť sme pochopili aj u nás v ŠK Lido. Po sezóne 2021/2022 sme preto nadviazali spoluprácu s jedným z najväčších odborníkov na silovú a kondičnú prípravu na Slovensku Pavlom Štelmachom. V ďalšom dieli série článkov z uhorkovej sezóny sme vyspovedali práve jeho.
Pali pôsobí ako jeden z hlavných trénerov v bratislavskom Elix Performance centre, ktoré počas leta zabezpečuje pokrytie letnej prípravy desiatkám vrcholových športovcov, vrátane napr. profesionálnych hokejistov či reprezentačných atlétov. Po absolvovaní prvej letnej prípravy pod jeho taktovkou prevládala obojstranná spokojnosť, a tak sa naša spolupráca predĺžila aj do ďalších ročníkov. Pali sa o našu výkonnosť stará nielen počas leta, ale počas celej doby trvania kalendárneho roka, kedy má na starosti mimoflorbalové in-season tréningy v posilňovni.
1. Ako vznikla tvoja spolupráca s Lidom?
Ak si dobre pamätám, môj prvý kontakt s Lidom bol cez Daniela Dobrovodského. Vtedy som ešte pôsobil v Refit Clinic ako hlavný tréner a s Danom sme riešili nejaké drobné zranenia a následné kompenzačné cvičenia. Po niekoľkých sedeniach náš vzťah prerástol do dlhodobej spolupráce, v rámci ktorej sme začali budovať parametre vrcholového športovca. Neskôr sa pridali Pali Veninger a Gabriel Mészároš, takže by sa dalo povedať, že začiatky patrili tejto našej brankárskej elite. Chalanom sa moja práca zapáčila a oslovili ma, či by som si počas leta 2022 nezobral na zodpovednosť realizáciu letnej prípravy Lida. To bol začiatok spolupráce s klubom, ktorá pretrváva dodnes.
2. Predtým, ako si začal spolupracovať s Lidom, poznal si florbal ako šport, alebo to bola pre teba úplná neznáma?
Musím sa priznať, že pred spoluprácou s Lidom som s florbalom veľkú skúsenosť nemal. Vnímal som ho ako šport, ktorý tu je, na medzinárodnej úrovni som si občas pozrel zápas v TV, ale bola to pre mňa nová skúsenosť.
3. Na aké tréningy sa špecializuješ? Aký typ klientov/športovcov najčastejšie trénuješ?
Vo svojej praxi pracujem ako so športovcami, tak aj s bežnou populáciou a mládežou. Keď sa pozrieme na tréningy so športovcami, či už sa jedná o vrcholových alebo rekreačných športovcov, často ide o prevenciu zranení, zvýšenie výkonnosti a fyzickej zdatnosti. Spolupracujem so širokou vzorkou športovcov, či už sú to florbalisti, volejbalisti, bežci, tenisti atď. S bežnou populáciou sa počas tréningov zameriavame skôr na všestranný pohybový rozvoj, odstránenie funkčných porúch, problémov s držaním tela a chybných stereotypov. Mám to pestré, každý človek si vyžaduje individuálny prístup.
4. Vieš identifikovať nejaké rozdiely, v čom je príprava florbalistu špecifická na rozdiel od prípravy iných športovcov?
Hmmm. V podstate tam až také veľké rozdiely oproti príprave v iných športoch nevidím. Kvalitná príprava skoro každého športovca musí obsahovať rozvoj silových, rýchlostných, vytrvalostných, koordinačných i pohyblivostných schopností. Netreba zabúdať ani na mentálnu prípravu, ktorá býva často rozhodujúcim faktorom. Dôležitá je príprava pred samotnou sezónou, ale rovnako dôležitá je aj konzistentná práca počas sezóny, ak si chceme udržať optimálny výkon a vyhnúť sa zraneniam.
5. Na čo by sa mal podľa teba zamerať florbalista počas letnej prípravy a čo musí robiť počas sezóny, aby bol dokonale pripravený počas celého obdobia jej trvania?
Ako som spomínal vyššie, letná príprava má športovca pripraviť na nasledujúcu sezónu. Zamerať by sa mal hlavne na celkové zlepšenie fyzickej zdatnosti a kondície, ktorá znižuje riziko zranení počas sezóny. Kombinácia silového tréningu a atletických drilov sa javí ako najvhodnejšia. Taktiež je rovnako dôležité udržiavať nadobudnuté parametre počas sezóny, optimálne 1-2x silový tréning týždenne, dbať na správnu pozápasovú regeneráciu a optimalizáciu stravovacích a hydratačných návykov.
6. Ako by si z hľadiska kondičného trénera zhodnotil uplynulú sezónu, v ktorej sa mužskému tímu aj tvojou zásluhou podarilo premiérovo získať titul majstrov Slovenska?
Jedným slovom? Excelentne! :) Tu nebudem šetriť chválou, chalani si titul absolútne zaslúžili. Od prvého dňa prípravy do toho dali všetko. Neustále som im vštiepoval do hláv, že nikto nemaká tak tvrdo, ako oni, ale taktiež to, že zadarmo im to nikto nedá. Pracovali konzistentne, dodržiavali nastavené tréningové plány, ktoré sme s hlavným trénerom Kubom Horeckým pravidelne riešili a výsledok sa dostavil v plnej paráde. Dovolím si povedať, že Lido bolo fyzicky najlepšie pripravené mužstvo v lige. Pre mňa ako kondičného trénera je to obrovský úspech!
7. Zapojil si sa aj do majstrovských osláv?
Áno, zapojil. Titul sme s chalanmi oslávili tak, ako sa na majstrov patrí. Aspoň tak mi to teda bolo pripomenuté na druhý deň :).
8. Čo sú podľa teba najsilnejšie a naopak najslabšie stránky florbalistov Lida?
Medzi najväčšie prednosti by som určite zaradil dobrú fyzickú zdatnosť a kondíciu hráčov, a taktiež kabínovú chémiu, ktorá v klube funguje. Táto pozitívna atmosféra vychádzajúca z výborného kolektívu prispieva k celkovej výkonnosti a úspechu klubu. Napriek tomu je viacero vecí, ktoré sa dajú stále zlepšiť a posunúť na vyššiu úroveň, takže sa netreba uspokojiť, ale pokorne makať aj naďalej!
9. Kto z mužov je najväčší a najzodpovednejší makač?
Fuuu, ťažko vybrať jedno meno. Určite sa tam nájde viacero adeptov. Veľmi sa mi páčila konzistentná práca aj nad rámec klubových tréningových jednotiek u Ondra Gažíka, ale výbornú dochádzku a prístup malo aj veľa iných hráčov. Za fyzicky najzdatnejších borcov by som označil Patrika Bachana, Tomáša Kopeckého a Miška Vica. Nesmiem vynechať ani motor prvej formácie Ondra Pagáča. No a za najzodpovednejšieho by som asi vybral Mateja Juska.
10. U ktorého hráča si cez uplynulú sezónu zaznamenal najvyšší “upside” a teda najvyšší výkonnostný skok smerom hore?
Pri tejto otázke mi okamžite napadlo meno Jakub Skysľak, u ktorého evidujem obrovské zlepšenie. Nie je to však len o ňom, aj pri odpovedi na túto otázku by som mohol znova menovať viacero chalanov, pretože výkonnostne sa zlepšili skoro všetci. Je to až neuveriteľné, ako sa za tieto dva roky, čo s chalanmi spolupracujem, všetci posunuli o 2-3 levely vyššie. Konzistentná práca je v tomto kľúčová. Musím vyzdvihnúť prístup a nasadenie, ktoré v klube funguje nadmieru dobre. Všetci ťahajú za jeden povraz.
11. Keby sa máš s hráčmi A-tímu porovnať, nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí by povedzme na vstupných alebo výstupných testoch pokorili tvoje čísla?
Veľmi rýchlo sa k tomu určití jednotlivci približujú, ale ešte musia chvíľu potrénovať :)))))). Zatiaľ som v kľude :D
Palimu ďakujeme za spoluprácu a za kusisko dobrej roboty, ktorú pre Lido odviedol. Aj on sa obrovskou stopou pričinil k zisku premiérového majstrovského titulu z poslednej sezóny. Dúfame, že naša spolupráca bude pokračovať čo najdlhšie a že v nasledujúcich sezónach spoločnými silami posunieme slovenský florbal opäť o niečo viac dopredu.
Zdroj foto: Pavol Štelmach osobný archív/ Floorball Frames