Po majstrovskej sezóne riešilo vedenie klubu a šéftréner príjemné problémy. V podstate od zavesenia zlatých medailí na krk sme pociťovali značný záujem o miesto v kabíne majstrovského celku od hráčov z iných tímov, ale aj od mladíkov zo samotných mládežníckych štruktúr klubu. Tieto dôvody prispeli k zrodeniu myšlienok na zachovanie kontinuity vývoja mladých hráčov a možnosti ostať pri florbale, ak by sa im náhodou neušlo miesto v extraligovom "Áčku".
Už o 7 dní sa florbalovým fanúšikom otvoria brány slovenskej najvyššej florbalovej súťaže, ktorá odštartuje svoju 24. sezónu. Zostávajúci priestor offseason sme preto využili na posledný rozhovor z rubriky "Uhorková sezóna." Pred redakčný mikrofón sa postavila osobnosť, ktorá je s Lidom v pravidelnom spojení už niekoľko rokov a v poslednej sezóne sa stalo len veľmi zriedka, že by prezenčne vynechala nejaký z domácich zápasov. Človek, ktorý do veľkej miery môže za to, že momentky zo zápasov, ktoré hráči publikujú na svojich účtoch na sociálnych sieťach, dosahujú také astronomické počty označení "páči sa mi to" a lámu srdcia zamilovaným fanúšičkám. Na otázky odpovedal fotograf Hugo Votruba.
Športový klub Lido neustále rastie a okrem širokého tímu trénerov je na zabezpečenie jeho efektívneho fungovania potrebná aj práca tímu ľudí, ktorí sa starajú o organizačné záležitosti, klubový menežment, marketing či nevyhnutnú administratívu. V ďalšej časti našej mimosezónnej série článkov sa pred mikrofón postavil ten najvyšší Liďák zo všetkých, a to nielen fyzickou výškou, ale aj pozíciou, ktorú v rámci klubových štruktúr zastáva. Na otázky odpovedal predseda športového klubu Lido Pavol Veninger.
Florbal ako šport počas obdobia posledných rokov napreduje raketovou rýchlosťou. Dôkazom toho je aj konštantne narastajúca úroveň slovenskej najvyššej súťaže, ktorá sa aktuálne hráva v neporovnateľne vyššom tempe, ako tomu bolo 4-5 sezón dozadu. V dnešnom modernom ponímaní to už nie je iba o taktickej pripravenosti a talente hráčov, ktorý rozhoduje. Bez profesionálnej fyzickej a kondičnej prípravy nie je možné konkurovať najlepším. Túto skutočnosť sme pochopili aj u nás v ŠK Lido. Po sezóne 2021/2022 sme preto nadviazali spoluprácu s jedným z najväčších odborníkov na silovú a kondičnú prípravu na Slovensku Pavlom Štelmachom. V ďalšom dieli série článkov z uhorkovej sezóny sme vyspovedali práve jeho.
Klub - pi 22. 10. 2021 - Brečka Ján
Nôtovci ako celok
Klub
Lido má po 7 zápasoch na konte 3 výhry. Zásluhy za úspechy sa v kolektívnom športe nepripisujú jednotlivcom. Výnimka sa nekoná ani tento krát, keďže aj za naším najlepším strelcom stojí jeho otec a tréner v jednej osobe. Peter Nôta – otec, tréner, fanúšik a dnešný respondent otázok redakcie.
Ako hodnotíte prvú tretinu sezóny pri pohľade z tribúny?
Na hre v prvých kolách bolo vidieť výpadok tréningov a hlavne zápasovej praxe z predchádzajúceho neodohratého extraligového ročníka. Každým zápasom je to lepšie. V posledných kolách družstvo ukázalo, že keď každý hráč zahrá, na čo má, keď hráči dodržia taktiku, dohodnutý systém, pomôžu brankárom v blokovaním striel, môže vyhrať nad každým súperom.
Čo hovoríte na výkony syna Lukáša Nôtu, s tým, že sa zaradil medzi najlepších strelcov súťaže?
S tým, že Luky patrí k najlepším strelcom súťaže sa už akosi ráta. Doposiaľ v každej súťaži, ktorými prešiel, od žiakov až po mužov, k nim patril. Jednoducho má cit pre góly. Som rád, že góly dáva, ale dôležitejšia pre mňa je celková hra tímu, zladenie jednotlivých formácií, zlepšenie smerom ku playoff. Pravidelným tréningom s družstvom (nielen individuálnym) pôjde aj Luky ešte hore a môžeme sa dočkať ešte veľa prekvapení. Pre niektorých z nás, možno ani nie.
Pomáhate Lukášovi s prípravou na zápasy?
Áno, pomáham. Však mám na florbal aj „papiere“. Keďže trénujeme aj atletiku – beháva a cyklistiku – horskú aj cestnú. Musíme to zladiť, aby jednotlivé tréningové jednotky do seba zapadali. Na prvý pohľad sú to odlišné športy, ale plánujem ich tak, aby sa dopĺňali. Zatiaľ sa to darí. Ak by sa rozhodol pre niektorý „viac“, alebo by bola pred Lukym ďalšia výzva, kľudne plán upravíme alebo vymeníme trénera.
Lukáš je nadšencom dlhých behov a maratónov, na jeden taký si odskočil aj do Košíc, len 14 hodín po zápase v Bratislave. Čo všetko je treba, aby dokázal zvládnuť takéto fyzicky ťažké podujatia?
Luky je športovec telom aj duchom, dáva tomu všetko. Myslím, že veľa voľného času mu nezostáva. Ten víkend to tak vyšlo. V sobotu, nedeľu zápasy extraligy v Bratislave, v nedeľu polmaratón na MMM 2021 v Košiciach. Na polmaratóne sme plánovali zabehnúť osobný rekord. Výsledky potvrdili, že sme formu vyladili perfektne. V sobotu večer dal hetrik Žltému Snehu, v nedeľu doobeda padli Košice druhýkrát, teda osobný rekord. Keď som porovnával štatistiky na jednotlivých kilometroch, v ten deň by bol zabehol výrazné zlepšenia aj na 1,5 km, 3 a 5 km. Škoda, že organizátori posunuli štart na 10:20, inak by stihol aj nedeľný zápas v Bratislave. Asi aj dobre (predsa riziko zranenia by bolo vysoké). Tieto ciele si môže Luky plniť nielen kvôli tréningom, ktoré plní do bodky, ale aj regenerácii, strečingu a úprave stravy. Jednoducho je to jeho životný štýl. Len nech mu vydrží zdravie.
Čo by ste ešte chceli odkázať našim mužom a fanúšikom?
Poctivým prístupom k tréningom a v samotnom zápase môžete dosiahnuť aj na prvý pohľad nedosiahnuteľné. Tím musí pôsobiť vo vnútri aj navonok jednotne, všetci za jedného. Mňa ako fanúšika určite poteší tvorivá hra s gólovým efektom. Vyhrá predsa stále ten, čo dá viac gólov a my sme víťazné typy.
Ďakujeme p. Nôtovi za bezprostredné reakcie a želáme veľa športových úspechov otcovi, tak aj synovi Lukášovi v drese námorníkov.
Nezabudnite sledovať mužov už túto sobotu 23.10.2021 o 17:00 v MŠH Tvrdošín proti FBK Nižná. Zápas bude opäť vysielaný na internetovej stránke televízie Huste.tv