Po dvoch finálových výhrach nás od vysnívaného titulu delí posledný krok

Úvodným hvizdom niečo málo pred sedemnástou hodinou odštartovalo v sobotu vrcholné podujatie celého slovenského florbalu – finálová séria extraligy mužov, v ktorej sa predstavili dva najlepšie slovenské tímy súčasnosti: ŠK Lido Prírodovedec a Tsunami Záhorská Bystrica. Po finálovej sérii medzi Dragonsom Bratislava a Hurikán Bratislava z roku 2007 ide o historicky druhú finálovú play-off sériu, v ktorej majú zastúpenie dva bratislavské kluby. Vzhľadom na to, že oba celky využívali počas celej sezóny Viacúčelovú športovú halu v Záhorskej Bystrici ako svoj domáci stánok, ide pre oba tímy vo všetkých zápasoch finálovej série o de facto domáce prostredie. O tom, kto sa cíti viac „doma,“ rozhoduje len intenzita hlučnosti hlasiviek a rúk fanúšikov oboch táborov. Keďže sme sa po základnej časti sezóny umiestnili na treťom mieste, a síce vyššie, ako náš finálový súper, prvé dva zápasy sme boli uvádzaní ako domáci tím. Neúnavné povzbudzovanie našich úžasných fanúšikov, ktorých chorály suverénne prekričali pokusy súpera a dopomohli vytvoriť tú pravú domovskú atmosféru, prispeli k tomu, aby sme oba zápasy zvládli ako zo sna. Po dvoch výhrach nás pred tretím zápasom čaká finálový mečbal.

Finále 1: ŠK Lido Prírodovedec – Tsunami Záhorská Bystrica 5:1

Kanadské body: Nehila (3+0), Nôta (0+3), Bačinský (2+0), Pagáč (0+1)

Do prvého zápasu sme vstúpili ako uragán. Už v prvých striedaniach sme súperovi hrozili niekoľkými obstojnými šancami, avšak na tradičných strelcoch bolo cítiť ťažobu okamihu a „zastreľovanie sa.“ Na konci tretej minúty vydoloval loptu z moci Tsunami na mantineli Pagáč, posunul do protiútoku 2 na 1 na Nôtu a ten naservíroval chirurgickú prihrávku na voľného Nehilu, ktorý sa zoči-voči Riegerovi nemýlil. V šiestej minúte využil prítomnosť vracajúceho sa Beriaca Banga. Pri rozohraní štandardnej situácie Tea filigrantsky z blízka nastrelil, za čo bol náš Artemi Panarin odmenený dvojminútovým trestom. Presilovú hru súpera naše špeciálne tímy zvládli odbrániť bez inkasovaného gólu. V 15. minúte sa Pagáč dostal k loptičke v pravom hornom rohu ihriska. V súboji s protihráčom posunul na Nehilu, ktorý loptičku vyviedol do výjazdu a strelou z otočky obstrelil blokujúceho obrancu, ako aj brankára hostí. Približne minútu po vstrelení gólu sa do potýčky s Franekom dostali Kovaľ a Kupec, pričom druhý menovaný putoval pre nezvládnuté emócie na dve minúty na trestnú lavicu. Presilovú hru sme dokázali využiť. Vladko Bačinský si zbehol na zadnú tyčku, kam dostal presne načasovanú loptičku od Nôtu, aby ju upratal do odkrytej bránky.

Do druhej tretiny sme vstupovali s trojgólovým vedením. Záhorská Bystrica po prestávke pridala na obrátkach a hrýzla viacej ako v prvom dejstve, avšak všetky pokusy končili na výborných blokoch obrancov alebo na skvelom Mészárosovi v bránke. Na prelome „polčasov“ posunul Bachan loptičku Nôtovi do rohu. Noťas si všimol, že Nehila štartuje svoje motory, a vyslal mu opäť raz prihrávku z kategórie Pavel Datsyuk v najlepších rokoch. Peťulo svoj bežecký súboj vyhral a jednoručným backhandom skompletizoval hattrick.

Posledná časť sa niesla v znamení držania loptičky na našich florbalkách s cieľom kontrolovať hru a ukrojiť z časomiery čo najväčšie kúsky. V 45. minúte sa za vzájomnú roztržku pobrali na trestné lavice oddýchnuť Banga s Lelákom. Do hry štyroch proti štyrom sme nasadili našich najsilnejších atlétov, ktorí súpera k ničomu nepustili. Po skončení vzájomnej oslabovky nedovolene zatlačil na hráča súpera vo výjazde Bachan. Početnú výhodu Tsunami zúročili. Po nahrávke od mantinelu skončila v sieti nevydarená strela Bangu nad nohu Mészárosa. Súper nemal čo stratiť, a tak približne 6 minút pred koncom stretnutia odvolal brankára. Nasledovalo belasé obliehanie našej obrannej schémy, avšak bez úspešného konca. V 19. minúte sa po tlaku Pagáča na hráča na mantineli loptička odrazila k Bačinskému. Ten naštartoval motory, predbehol každého, kto mu stál v ceste a poľahky zaniesol loptičku za bránkovú čiaru bez nutnosti zakončenia. Mészáros už do konca tretiny neinkasoval a tak sme sa mohli radovať zo zisku prvého bodu v sérii.

Finále 2:

ŠK Lido Prírodovedec – Tsunami Záhorská Bystrica 11:7

Kanadské body: Nôta (2+2), Kažimír (3+0), Beriac (1+2), Pagáč (1+2), Nehila (2+0), Bačinský (1+1), Lelák (0+2), Steller (1+0), Bachan (0+1), Franek (0+1)

Druhý domáci zápas odštartoval v podobnom duchu, ako v sobotu. Úvodné minúty patrili našim ofenzívnym esám, avšak žiadna zo šancí neskončila za Riegerom. V piatej minúte Bujna hokejkou rozťal Paulikovičovi peru, za čo videl od rozhodcov vyšší trest 2+2 minúty. Štvorminútovú presilovú hru sme využili na jednotku s hviezdičkou, pretože sa nám podarilo skórovať dvakrát. Na konci prvej dvojminútovky sa Lelák veľmi pomalým pohybom presunul za bránku hostí a trpezlivo si počkal na Nôtov odskok. Keď sa tak stalo, naservíroval mu prihrávku do voľného priestoru, odkiaľ Nôta nemal najmenší problém skórovať. Pri snahe o definitívne odpálenie loptičky hráčmi Tsunami do bezpečia sa táto odrazila k Bachanovi, ktorý ju poslal krížnou prihrávkou na opačnú stranu ihriska. Tam sa k nej dostal Bačinský, ktorý sekundu pred koncom početnej výhody prekvapil Riegera strelou ponad bližšie rameno po krátkom natiahnutí na stred. Keď v 13. minúte upratal loptičku v situácii 2 na 1 do pravého horného rohu Riegerovej bránky Kažimír, celá tribúna dúfala, že do kabín pôjdeme za rovnakého stavu, ako deň predtým. Tieto plány prekazil v 18. minúte opäť s chuťou hrajúci Roly Kažimír. Loptičku zobral do svojej kontroly v pravom rohu súpera, odtiaľ spravil niekoľkometrový výjazd až na pomyselnú baskebalovú „trojku,“ kde ku nemu nikto z hráčov súpera nepristúpil. Z takejto pozície bývajú hráči Rolyho kvalít stopercentní. Náš Košický snajper vyslal na Riegera strelu ako z dela. Brankárovi Tsunami nezostávalo nič iné, ako pokarhať svojich obrancov. Aj za pomoci našich oslabovkových špecialistov, ktorí ubránili power-play súpera po dvojminútovom vylúčení Pagáča zo 16. minúty, sme do šatní odchádzali ešte o gól spokojnejší, ako včera.

Do druhej tretiny sme vstúpili koncentrovanejší, ako v sobotu, o čom svedčí aj Stellerov gól z 23. minúty, kedy na dvakrát, krkolomným spôsobom, ale predsa, prekonal ležiaceho Riegera. V 28. minúte sa prvýkrát v zápase radovali z gólu aj hráči Tsunami. Nedostúpený Záhorský prekonal Dobrovodského strelou do ľavého vinkla. Na tento zásah sme dokázali odpovedať pomerne rýchlo. V 30. minúte zachytil prihrávku na obranu Tsunami Kažimír a rýchlo preniesol hru na Beriaca. Dvaja menovaní sa ocitli v rýchlom protiútoku. Beriac však v situácii, ktorú mal jasne vyriešiť streľbou, ešte pomerne neskorou prihrávkou hľadal Kažimíra, ktorý ju síce nemal na strelu z prvej, ale napriek tomu dokázal Riegera prekvapiť strelou backhandom po zemi z ostrého uhla, čím navrátil Lidu päťgólové vedenie. V 32. minúte sme zopakovali taktické pochybenie z 28. minúty a nepokrytý hráč sa po nahrávke z rohu na mantinel dostal ku gólovej streľbe. V 36. minúte sa za našu bránku dostal Lazor, ktorý v plnom behu nabral loptičku na čepeľ a lakrosovým spôsobom ala „Michigan“ zaskočil bezmocných liďákov. Išlo určite o doterajší highlight celej finálovej série. V 39. minúte nám bola ponúknutá presilová hra za faul na Beriaca, avšak naša úderná presilovka tentokrát pálila so zvlhnutým pušným prachom.

Posledné nedeľné dejstvo sme chceli režírovať v podobnom duchu, ako to sobotné, avšak dôsledkom dvoch vsietených gólov sme poľavili v koncentrácii. Pri góle na 7:3 Nôta skúsene po uspaní súperovej obrany najprv nastrelil žŕdku. Odrazenú loptičku získal Pagáč, ktorý ju vrátil Nôtovi a ten svoju druhú príležitosť v krátkom slede poľahky premenil. Pri ôsmom góle Nehila „pálffyovským“ blafákom zabezpečil, že sme súperovi opäť odskočili o päť gólov. O necelú minútu zapadla ďalekonosná strela Lauka za Dobrovodského chrbát a súper opäť ukázal, že ešte nepovedal posledné slovo a o zdramatizovanie zápasu sa ešte húževnato pobije. Po pár minútach hry vyhral svoj súboj na mantineli aj Kažimír. Posunul loptu na Bačinského, ktorý, po vzore už niekoľkých gólov v zápase, vysunul do trháku Beriaca a ten svojim prvým gólom v sérii zvýšil na 9:4. Hneď v ďalšom striedaní pridal po takmer totožnej priamočiarej akcii gól Pagáč a bolo po zápase. V rozmedzí od 57. do 60. minúty sa hostia dôsledkom vypustenia našich striedaní presadili ešte trikrát. V 58. minúte ešte upokojil nervovo menej odolných fanúšikov Lida Nehila a gólostroj zastavil na čísle 11.

Karty sú rozdané z nášho uhla pohľadu veľmi priaznivo. Na zisk titulu majstra Slovenska nám stačí vyhrať už len jeden zápas a Tsunami bude do sobotňajšieho duelu nastupovať s nožom na krku. Vzhľadom na to, že v zápase figurujeme ako hostia, bolo pre našich fanúšikov vyčlenených menej lístkov, ako naposledy, a preto sme sa rozhodli zriadiť drobným občerstvením sprevádzanú fan-zónu v športovej hale na Šturáku, kde si zápas môžu vychutnať v obklopení iných fanúšikov naši podporovatelia, ktorí sa do haly nedostali. Poďte si s nami pre titul!