479_20241025_142455.jpg

Tréner juniorov Marek Mekota: "Páči sa mi, že sa tu vedenie snaží vybudovať pracovné prostredie a podmienky na úrovni profesionálneho klubu"

Pred začiatkom sezóny 2024/2025 došlo v rámci Lida k viacerým personálnym zmenám, a to nielen v rámci hráčskych kolektívov, ale aj v trénerských štruktúrach. Dovtedajšieho lodivoda juniorského extraligového celku Patrika Paulikoviča nahradil po štyroch sezónach nový tréner Marek Mekota. Pre redakčný mikrofón sa Marek rozrozprával, z akého prostredia pochádza, aké sú jeho ambície a prečo sa rozhodol spolupracovať práve s Lidom.

Na úvod Ťa poprosím, aby si sa fanúšikom v stručnosti predstavil: aké sú tvoje skúsenosti s florbalom  a kde si florbalovo vyrastal?

Florbal som začal hrať ešte ako malý chlapec. S otcom sme chodievali na partičky, kde boli väčšinou otcovia so synmi v takom veku, ako som bol ja. Približne v piatom-šiestom ročníku na základnej škole som začal hrávať aj za školu. Postupne som sa dostal aj do môjho prvého klubu Lions Bratislava, ktorý sa po dvoch rokoch spojil s Tsunami Zahorskou Bystricou. V Záhorskej Bystrici som hral približne 5 rokov a svoje hráčske pôsobenie som ukončil v juniorskej kategórii v roku 2019. Mal som totižto vážne zranenie, ktoré mi nedovoľovalo pokračovať ďalej. Pri florbale som však chcel zostať a tak som v podstate okamžite po ukončení hráčskej kariéry presedlal na kariéru trénerskú. Mal som na starosti kategóriu starších žiakov, samozrejme najskôr ako asistent, hlavným trénerom som sa stal až neskôr. Popri štúdiu som taktiež chodil trénovať na školské krúžky do Capitol Academy.

Prečo si sa rozhodol opustiť Tsunami a ďalej rozvíjať svoju trénerskú kariéru práve v Lide?

Už minulý rok v lete som uvažoval, že by som skúsil ísť trénovať do Čiech a nabral tam skúsenosti so zahraničným florbalom. Pravdepodobne by som začal len ako asistent, ale to pre mňa nebolo dôležité. Myšlienka odchodu z Tsunami už teda v mojej hlave existovala dlhšie. Koncom roka 2023 som však dostal pracovnú ponuku v Bratislave a tým pádom sa moje možnosti zúžili len na oblasť Slovenska a okolie Bratislavy. A prečo práve Lido? So šéftrénerom Jakubom Horeckým sa poznám už veľmi dlho. Keď som bol ešte hráč juniorky Tsunami, tak ma on sám trénoval. Veľmi sa mi páči jeho štýl trénovania a celkovo jeho florbalová filozofia … proste je vo svojom obore špička. Počas rozhodovania sa som absolvoval rozhovor aj s druhým reprezentačným trénerom juniorov Patrikom Bulkom, ktorý mi tiež oznámil, že popri Jakubovi citeľne trénersky narástol. Tak som sa rozhodol, že to s Lidom skúsim.

Keby máš porovnať prácu s mládežou v Lide a prácu s mládežou v tvojom predošlom pôsobisku, v čom identifikuješ hlavné rozdiely?

Toto je veľmi ťažká otázka. Ešte, keď som pôsobil v Tsunami, tak v zápasoch, ktoré sme odohrali proti Lidu bolo vidno pozitívnu zmenu koncepcie Lida a nárast kvality hry. Po príchode sa mi táto kvalitatívne stúpajúca tendencia aj potvrdila. Na hre Lida naprieč mládežníckymi kategóriami je už teraz, v rannej fáze ich aplikácie cítiť nové osnovy a plány, ktoré tu po príchode nastavil Jakub Horecký. Páči sa mi, že sa tu vedenie snaží vybudovať pracovné prostredie a podmienky na úrovni profesionálneho klubu, aj, keď tento náš šport nie je na Slovensku až taký populárny.

S akými cieľmi vstupovali juniori do sezóny 2024/2025 a aké sú ciele pre kategóriu dorastencov, na chode ktorej sa taktiež aktívne podieľaš?

V kategórii juniorov sme si aj po rozhovoroch s trénerom Horeckým nastavili cieľ dostať sa do play-off juniorskej extraligy. V tíme dorastencov je cieľ prebojovať sa na majstrovstvá Slovenska dorastencov áčkovej kategórie. Pre mňa osobne je však cieľom, aby moji zverenci individuálne napredovali a aby sa čo najviac z nich prebojovalo do mužského A-tímu, resp. do juniorských alebo dorasteneckých reprezentácii, a aby z nich rástli nielen skvelí hráči, ale aj super ľudia.

Keby máš porovnať trénerské pôsobenie u dorastencov a juniorov, v čom sa tvoja príprava, a v podstate aj tréningový plán, líšia?

V kategórii dorastencov máme momentálne dva tímy, áčko aj béčko. Áčko je tento rok trénersky spojené s juniormi, takže tam veľké rozdiely nie sú. Pri béčku sa snažíme zapájať do hry aj hráčov starších žiakov, ktorí si to zaslúžia, či už herne, alebo disciplínou.

Ako si zatiaľ spokojný s doterajším priebehom sezóny?

Keďže sme po piatich zápasoch bodovo na nule, spokojný určite byť nemôžem. Uvedomujem si však, že prišlo veľa nových hráčov a ja som tu tiež v podstate nový. Veci potrebujú čas, aby si sadli. Pokrok už bolo vidieť počas posledných zápasov, ktoré boli vyrovnané, avšak o body nás pri tesnom výsledku pripravili len nezvládnuté koncovky zápasov.

V kádri juniorov sú aj hráči, ktorí pravidelne nastupujú do zápasov mužského áčka. Ako máš s trénerom A-tímu vykomunikované využívanie a vzájomné posúvanie si týchto hráčov?

Ak sa zápasy mužskej a juniorskej extraligy križujú, prioritou je mužské áčko. Vždy sa po mužských zápasoch pýtame chalanov, ako sa cítia a či zvládnu absolvovať aj zápasy juniorky. Ak súhlasia, je to už na trénerovi Horeckom, či ich pustí, alebo nie.

Marekovi ďakujeme za rozhovor. Dúfame, že sa u nás v Lide udomácni na dlhé roky a že z mladých talentov vychová čo najviac špičkových florbalistov!